Książka

„Przepis na nieśmiertelność” – Jacques Neirynck

neirynckAGNIESZKA:

Wybierając tę książkę zaciekawił mnie tytuł, a także opis. Bardzo lubię czytać książki futurystyczne, pokazujące jakąś nieistniejącą jeszcze koncepcję świata – to, co się wydarzy, i wydarzyłoby, gdyby… ;)

Na tronie Stolicy Piotrowej w Rzymie zasiada Emmanuel de Fully – czyli Jan XXIV – papież ze Szwajcarii. Przenosi się on z Watykanu do bazyliki na Lateranie, próbując odciąć się od problemów, jakie toczą się w państwie watykańskim i obmyśla nad tym, by przywrócić pierwotne wartości Ewangelii. Tymczasem w Lozannie jego brat Theo de Fully, profesor, fizyk, wraz ze znajomymi prowadzi ciekawy eksperyment, próbujący dowieść istnienie duszy – wyzwanie, które postawił im bankier, chcący udowodnić istnienie Boga, a zatem istoty niematerialnej. Zgodnie z rozumowaniem wszyscy sądzą, ze eksperyment się nie powiedzie, gdyż nikt nie jest w stanie dowieść tego przy zdrowych zmysłach. Czy nauka i wiara mogą połączyć swoje siły, by spróbować tego dowieść? A może ktoś spoza tego świata im pomoże?

Na początku książka wydawała mi się nudna. Ciągłe opisy jakichś zjawisk i naukowe podejście zdawały się ciągnąć i ciągnąć. Stopniowo jednak każda z osobnych historii bohaterów zaczynała wciągać. W trakcie czytania coraz więcej pytań przychodziło mi do głowy i coraz więcej odpowiedzi chciałam znać, więc czytałam coraz szybciej i szybciej, aż w końcu książka pochłonęła mnie tak bardzo, że nawet nie wiem jak to się stało, że ją skończyłam. Po przeczytaniu czuć jednak pewien niedosyt, tak jakby coś miało mieć jeszcze po tym miejsce (a szczerze mówiąc, nie wiem czy tak, czy nie, choć zdaje się, ze jest to kontynuacja „Manuskryptu z Grobu Świętego”). Po inne powieści tego autora też na pewno chętnie sięgnę.

Polecam wszystkim zainteresowanym tego typu klimatami i zachęcam, by nie zniechęcać się na początku ;)

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Jacques Neirynck
Tytuł książki: Przepis na nieśmiertelność
Tytuł oryginalny: La révélation de l’ange / L’ange dans le placard
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Jacek Mikołajczyk
Liczba stron: 376
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1999
Rok pierwszego polskiego wydania: 2008

Sprawdź także: