Książka

„Przedawnienie” – Jiří Březina

przedawnienie-w-iext52925743PRZEMEK:

Po lekturze dwóch kryminałów autorstwa Ivy Procházkovej z ogromnym zainteresowaniem sięgnąłem po lekturę trzeciej książki z serii czeskich krymi, wydawanych przez wyd. Afera. Tym razem przewodnikiem po zbrodniach za naszą południową granicą miał być Jiří Březina – a właściwie wykreowany przez niego policjant, Tomáš Volf.

➡ „Przedawnienie” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Ów młody funkcjonariusz, karnie oddelegowany z wydziału dochodzeniowo-śledczego do archiwum, natrafia na nierozwiazaną sprawę z 1991 roku. Na pierwszy rzut oka widać, że nie ma co w niej dłubać, skoro uległa tytułowemu przedawnieniu. Volf zagłębia się jednak w akta…

Na pograniczu czesko-austriackim, w wiosce o uroczej nazwie Pasečky, doszło do dwóch zabójstw, które być może były ze sobą jakoś połączone, jednak śledczym nie udało się takowego powiązania wykazać. Volf postanawia odkurzyć nieco akta i rozwikłać zagadkę, upatrując pomocy w Ondřeju Novotným, obecnym kandydacie na stanowisko ministra spraw wewnętrznych, polityku, który w 1991 uczestniczył w owym dochodzeniu. Akta wydają się niekompletne, coś w tej sprawie „śmierdzi”, pytanie – czy Novotný będzie chcieć i potrafić pomóc Volfowi? Co wydarzyło się w Pasečkach?

➡ „Przedawnienie” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Jiří Březina prowadzi czytelnika przez fabułę dwutorowo – naprzemiennie jesteśmy z Tomášem i rozmawiamy z Ondřejem oraz przenosimy się w przeszłość, wysłuchując opowieści polityka i jego wspomnień związanych z tą sprawą. Poszczególne fakty i niuanse odkrywane są przed nami bardzo powoli, przez co nieustannie w napięciu wyczekujemy kolejnych informacji, próbując szybciej od Volfa rozeznać się w sytuacji. To zaś sprawia, że lektura niesamowicie wciąga i nie pozwala uciec myślami gdzieś indziej.

Plusem w tym przypadku jest grubość powieści – ta ma „zaledwie” 280 stron, dzięki czemu odkrycie prawdy nie jest aż tak odwleczone w czasie ;) Mimo to jest to jednak historia kompletna, pełna, bez zbędnego wodolejstwa. Jeśli jesteście zaintrygowani, jak może wyglądać czeski kryminał, nie zawahajcie się sięgnąć po „Przedawnienie” Březiny i spróbujcie razem z Tomášem rozwiązać sprawę sprzed lat ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Afera.

„Przedawnienie” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Jiří Březina
Tytuł książki: Przedawnienie
Tytuł oryginalny: Promlčení
Język oryginalny: czeski
Tłumacz: Agata Wróbel
Liczba stron: 280
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: