Po bardzo interesującej lekturze powieści „Sześć Cztery” Hideo Yokoyamy postanowiłem nadrobić zaległości w temacie japońskich powieści kryminalnych. Tym samym udało mi się wreszcie wygospodarować czas i przeczytać „Przeczucie” – zupełnie inną, ale także ciekawą historię.
Komisarz Reiko Himekawa to jedna z niewielu kobiet w tokijskiej policji. Na co dzień w pracy narażona jest nie tylko na niebezpieczeństwo – jak jej koledzy – ale także, z ich strony, na słowne molestowanie, zaczepki, traktowanie jako ktoś nieważny. No, przynajmniej dopóki górujący swoim mniemaniem funkcjonariusz nie pozna jej stopnia służbowego – bo hierarchia jest niemal świętością, a komisarz znajduje się dość wysoko na jej szczeblach. Tak czy inaczej, Reiko trafia się nietypowa sprawa…
Gdzieś pod żywopłotem zostaje znaleziony pakunek, przypominający porzucone śmieci. Niestety – okazuje się, że to skrępowane, ludzkie ciało, owinięte sznurem oraz niebieską folią. Wkrótce policja znajduje jeszcze więcej takich ciał, a każde z nich posiada wiele ran. Sprawa trudna, nietypowa, na domiar złego Reiko musi współpracować z Katsumatą, który – oględnie mówiąc – nie darzy jej sympatią, nawet biorąc pod uwagę jej urodę lub towarzyszące jej przeczucie, które rzadko się myli.
Fabuła powieści wciąga już od samego początku. Razem z Himekawą zastanawiamy się, kto i dlaczego mógł porzucić zwłoki w tak widocznym miejscu i pozostaje nam jedynie przypuszczać, że sprawa ma drugie dno… Tym, na co zwraca się uwagę podczas lektury, jest przewijająca się w tle sytuacja kobiet w Japonii, nie tylko tych będących funkcjonariuszkami policji. Mnie osobiście z życia prywatnego bohaterki najbardziej zaskoczyła kwestia zamążpójścia i tego, jak postrzegana jest w tamtejszej kulturze singielka.
Podsumowując, „Przeczucie” to intrygujący, ciekawy kryminał, niosący wartość dodaną w postaci przedstawienia czytelnikom skrawka japońskiej kultury. Dzięki takiemu tłu, jest to zupełnie inna historia niż te spisane przez polskich czy skandynawskich „kryminalistów”.
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak.
⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Tetsuya Honda |