Książka

„Przeczucie” – Tetsuya Honda

1304263-przeczuciePRZEMEK:

Po bardzo interesującej lekturze powieści „Sześć Cztery” Hideo Yokoyamy postanowiłem nadrobić zaległości w temacie japońskich powieści kryminalnych. Tym samym udało mi się wreszcie wygospodarować czas i przeczytać „Przeczucie” – zupełnie inną, ale także ciekawą historię.

➡ „Przeczucie” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Komisarz Reiko Himekawa to jedna z niewielu kobiet w tokijskiej policji. Na co dzień w pracy narażona jest nie tylko na niebezpieczeństwo – jak jej koledzy – ale także, z ich strony, na słowne molestowanie, zaczepki, traktowanie jako ktoś nieważny. No, przynajmniej dopóki górujący swoim mniemaniem funkcjonariusz nie pozna jej stopnia służbowego – bo hierarchia jest niemal świętością, a komisarz znajduje się dość wysoko na jej szczeblach. Tak czy inaczej, Reiko trafia się nietypowa sprawa…

Gdzieś pod żywopłotem zostaje znaleziony pakunek, przypominający porzucone śmieci. Niestety – okazuje się, że to skrępowane, ludzkie ciało, owinięte sznurem oraz niebieską folią. Wkrótce policja znajduje jeszcze więcej takich ciał, a każde z nich posiada wiele ran. Sprawa trudna, nietypowa, na domiar złego Reiko musi współpracować z Katsumatą, który – oględnie mówiąc – nie darzy jej sympatią, nawet biorąc pod uwagę jej urodę lub towarzyszące jej przeczucie, które rzadko się myli.

Fabuła powieści wciąga już od samego początku. Razem z Himekawą zastanawiamy się, kto i dlaczego mógł porzucić zwłoki w tak widocznym miejscu i pozostaje nam jedynie przypuszczać, że sprawa ma drugie dno… Tym, na co zwraca się uwagę podczas lektury, jest przewijająca się w tle sytuacja kobiet w Japonii, nie tylko tych będących funkcjonariuszkami policji. Mnie osobiście z życia prywatnego bohaterki najbardziej zaskoczyła kwestia zamążpójścia i tego, jak postrzegana jest w tamtejszej kulturze singielka.

Podsumowując, „Przeczucie” to intrygujący, ciekawy kryminał, niosący wartość dodaną w postaci przedstawienia czytelnikom skrawka japońskiej kultury. Dzięki takiemu tłu, jest to zupełnie inna historia niż te spisane przez polskich czy skandynawskich „kryminalistów”.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak.

„Przeczucie” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Tetsuya Honda
Tytuł książki: Przeczucie
Tytuł oryginalny: ストロベリーナイト
Język oryginalny: japoński
Tłumacz: Rafał Śmietana
Liczba stron: 352
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2006
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: