Książka

„Prosperity słabości” – Daniel Cohen

prosperityslabosciNie pamiętam kto, nie pamiętam też gdzie i kiedy, polecał mi tę książkę. Może wyczytałem o niej gdzieś w sieci? Może usłyszałem na studiach? Wiem jedynie, że gdy dostrzegłem ją na półce w księgarni Tak Czytam, uruchomiły się wewnątrz mnie jakieś trybiki, których mechanizm doprowadził do komunikatu w mózgu „weź mnie, weź mnie!”. No i posłuchałem ;)

Daniel Cohen – profesor paryskiej École Normale Supérieure, wiceprezes École d’Économie de Paris oraz współpracownik dziennika „Le Monde” – zabiera czytelników w nietypową podróż na przestrzeni dziejów: trafimy bowiem nie tylko do starożytnego Rzymu, ale i do średniowiecznych oraz XIX-wiecznych miast i współczesnych państw. A wszystko po to, by z bliska przyjrzeć się pewnym zjawiskom ekonomicznym oraz obu wojnom światowym i zrozumieć nie tyle ich sens, co raczej źródła.

Autor nie ogranicza się zresztą do samej Europy, zwracając wzrok (zarówno swój, jak i czytelników) na takie państwa jak Chiny czy Indie. Zmusza do zastanowienia się, dlaczego Europa wybiła się tak na tle szeroko rozumianego Wschodu, jak długo jeszcze może trwać (o ile nadal trwa?) jej dominacja, a także skąd się wzięły oba kryzysy ekonomiczne: ten z lat trzydziestych oraz mający miejsce w ubiegłych latach.

Przy całej swojej wiedzy i ogromie informacji, którymi Cohen dzieli się w książce, udaje mu się zachować pewną prostotę. Nie ma bowiem w książce treści (bądź też jest ich naprawdę niewiele), które byłyby niezrozumiałe dla przeciętnego, nie mającego bladego pojęcia o ekonomii czytelnika. Jeśli daną sytuację trzeba wytłumaczyć w sposób „fachowy”, zaraz po chwili Cohen dokonuje przeniesienia jej na prostsze realia, obrazując ją np. sytuacją Robinsona Cruzoe na bezludnej wyspie i jego perypetiami. To naprawdę przemawia do wyobraźni i pozwala zrozumieć pewne mechanizmy! Sądzę, że gdybym na studiach przedmiot o nazwie „Ekonomia” miał prowadzony w podobny sposób, przyswoiłbym wówczas o wiele większą wiedzę z tego zakresu…

„Prosperity słabości” to książka po części „historyczna”, bo opowiadająca o wydarzeniach, miastach i państwach minionych, a z drugiej nieco „prorocza”, bo prognozująca nadchodzące zmiany związane z liczbą ludności, klimatem czy też gospodarką wielu państw. Takie wielowymiarowe, szerokie spojrzenie na ekonomię nadaje zupełnie inny sens pewnym zjawiskom i pozwala zrozumieć to, co dzieje się dookoła nas. I do mnie taki sposób pisania książki naukowej czy też popularnonaukowej jak najbardziej przemawia.

Recenzja książki jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Daniel Cohen
Tytuł książki: Prosperity słabości
Tytuł oryginalny: La prosperite du vice
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Elżbieta Siwiec
Liczba stron: 264
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Ekonomia
Forma: Esej
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2011

Sprawdź także: