Książka

„Prorok” – Francine Rivers

prorokPo zaskakująco udanej i fascynującej lekturze opowieści o „Wojowniku” Kalebie, postanowiłem pójść za ciosem i przeczytać kolejny tom spod pióra Francine Rivers. Tym razem trafiłem na historię biblijnego proroka Amosa, o którym wiedziałem zaledwie tyle, że ma „własną” księgę w Piśmie Świętym.

Amosa poznajemy jako solidnego pasterza owiec, dbającego z pieczołowitością o swoją trzodę. Nie podoba mu się podejście kapłanów do składania Bogu ofiar, ale sam nic nie jest w stanie wskórać, by to zmienić – a przynajmniej tak mu się wydaje. Aż pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, Amos słyszy głos Boga i jako prorok otrzymuje do wykonania misję – a wtedy całe jego życie zmienia się diametralnie.

Pozwolę sobie ominąć, czego dotyczą proroctwa – zainteresowanych odsyłam do książki, albo (jeszcze lepiej) do Źródła – przyznam jednak, że Amos nie miał lekko ze swoim zadaniem. Godną podziwu jest tu jego pełna uporu i poświęcenia postawa, a zarazem wiara w ocalenie z rąk Boga. Francine Rivers przedstawia czytelnikom żywot Amosa jako barwną opowieść o mężczyźnie, jego odwadze, sile i wytrwałości – w sposób, który może przemówić do osób, które nie zamierzają sięgać po Pismo Święte. I kto wie, może jest to najlepsza metoda, by przedstawiać ludziom historie biblijne – opowiedzieć je na nowo, z innej perspektywy, by dotrzeć do kolejnych osób?

Ciekaw jestem innych książek tej autorki. Już jestem jednak przekonany że ich lektura będzie dla mnie fascynującą przygodą i pouczającą opowieścią.

Recenzja książki jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Francine Rivers
Tytuł książki: Wojownik
Tytuł oryginalny: The Prophet: Amos
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Paweł Kopycki
Liczba stron: 256
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2006
Rok pierwszego polskiego wydania: 2008

Sprawdź także: