Książka

„Prisonomics: Behind Bars in Britain’s Failing Prisons” – Vicky Pryce

prisonomicsTak, dobrze widzicie tytuł, to nie jest błąd w przeglądarce. Po prostu zacząłem czytać po angielsku. Długo się do tego zbierałem, motorem napędowym była ostatecznie Żona, a także Ci wszyscy z Was, którzy wrzucali niedawno na Instagramie zdjęcia z anglojęzycznymi książkami, które akurat pochłaniali. Dopatrzyłem się gdzieś sugestii, że warto zacząć od czegoś prostego i przyjemnego (i tu obstawiałem, że będzie to chyba Pratchett), a tymczasem rzuciłem się na głęboką wodę.

To nie pierwsza książka, którą uznałbym za „literaturę więzienną”, jaką udało mi się przeczytać. Udało? Sam chciałem, w każdym przypadku! To właśnie w ramach tego typu pozycji książkowych poznałem Johna Grishama (czytając jego książkę „Niewinny”) oraz Jeffreya Archera (z jego trzytomowym „Dziennikiem więziennym”). I początkowo zastanawiałem się, czy jest sens sięgać po kolejną taką samą pozycję. Ale czy na pewno taką samą?

Vicky Pryce (a właściwie Vasiliki Pryce) to brytyjska ekonomistka greckiego pochodzenia, przez pewien czas związana z publicznym sektorem ekonomicznym, współpracującym z rządem. W dniu 7 marca 2013 roku Pryce została skazana na osiem miesięcy więzienia za to, że przyjęła na swoje prawo jazdy punkty karne, które należały się jej mężowi, członkowi parlamentu Chrisowi Huhne – UWAGA! – 10 lat wcześniej. Ostatecznie wolności została pozbawiona na 4 miesiące: kilka dni w zamkniętym więzieniu Holloway, a następne cztery tygodnie w otwartym East Sutton Park, by zostać zwolnionym, z zastrzeżeniem, że zostanie objęta dozorem elektronicznym – to m.in. oznaczało kolejne dwa miesiące czegoś na kształt aresztu domowego z godziną policyjną o 19:00.

Choć autorka wspomina o samym pobycie w więzieniu, jej książka jednak o wiele odbiega od wyznań Jeffreya Archera. Po pierwsze – dotyczy więzień dla kobiet, a takich instytucji w Wielkiej Brytanii nie ma prawie wcale. Po drugie, Pryce z punktu widzenia ekonomistki analizuje koszty nie tylko utrzymywania więźniów, ale przede wszystkim przedstawicielek jej płci za kratkami. Zwłaszcza, że często powinny one znajdować się po drugiej stronie żelaznych prętów. Pozwolę sobie tutaj zacytować (tłum. własne):

Zaiste, biorąc pod uwagę moje późniejsze rozmowy z ludźmi, starsi oficerowie wiedzieli, że z około 460 kobiet przebywających w więzieniu Holloway, nie więcej niż ok. 60 stwarza zagrożenie dla społeczeństwa i powinna pozostać w więzieniu, całej reszty nie powinno tutaj być.

Pryce zaznacza wielokrotnie, że umieszczenie w więzieniu kobiety generuje o wiele większe koszta, niż w przypadku mężczyzny – trzeba bowiem wziąć też pod uwagę zostawiane przez nią dzieci, zapewnienie im opieki, problemy psychiczne wynikające u skazanej z faktu rozłąki itp. Argumentów i wskaźników jest mnóstwo, nie chcę tutaj wszystkich przytaczać, ale ta książka zdecydowanie otwiera oczy i każe inaczej spojrzeć na kwestię więziennictwa o której – mam wrażenie – mimo wszystko mało wiemy i chyba chcemy wiedzieć jak najmniej. A przecież ma ona zasadniczy wpływ nie tylko na naszą gospodarkę, ale i bezpieczeństwo.

Nie wiem, czy jakieś wydawnictwo zamierza wydać tę książkę w Polsce, ale jeśli czyta to ktoś odpowiedzialny za pozyskiwanie nowych tytułów, polecam mu zainteresowanie się tą pozycją.

Autor książki: Vicky Pryce
Tytuł oryginalny: Prisonomics: Behind Bars in Britain’s Failing Prisons
Język oryginalny: angielski
Liczba stron: 336
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne, ekonomia
Forma: Reportaż
Rok pierwszego wydania: 2013

Sprawdź także: