Książka

„Prawda i inne kłamstwa” – Sascha Arango

prawdaiinneklamstwaPRZEMEK:

Książka ta prześladowała mnie przez bite dwa miesiące. Natykałem się na nią w księgarni i udawałem, ze jej nie dostrzegam, aż w końcu przegrałem ten nierówny pojedynek i trafiła do naszej domowej biblioteczki.

Henry Hayden to nie tylko popularny pisarz, ale i cudowny mąż. No, przynajmniej tak ładnie opakowana jest ta wersja Henry’ego, którą zamierza on przedstawiać światu. Pewnego dnia bożyszcze tłumów dostaje bowiem niemal obuchem w głowę: kochanka informuje go, że spodziewa się z nim dziecka.

Henry staje przed trudną decyzją: czy (i jak?) powiadomić o wszystkim żonę. A może jest inne wyjście? A gdyby tak – załóżmy obecnie czysto hipotetycznie – gdyby tak pozbyć sie kochanki? Podjęta przez bohatera decyzja uruchamia niezatrzymywalną lawinę wydarzeń, także (a może zwłaszcza?) tych nie idących po myśli Henry’ego. Na domiar złego, po piętach zaczyna mu deptać policja, a na jaw wychodzą pewne skrzętnie poukrywane sekrety z przeszłości.

Sascha Arango w swojej debiutanckiej powieści kreśli przed nami obraz człowieka, który balansuje na granicy prawdy i kłamstwa. Człowieka, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, a każda sprawa przedstawiona w zupełnie innym świetle wygląda zgoła inaczej, niż do tej pory.

„Prawda i inne kłamstwa” to słodko-gorzka opowieść o mężczyźnie, który swoją kreatywnością i sprytem postanawia wcielić w życie bardzo śmiały plan, zapewniający mu nie tylko alibi, ale i święty spokój. To historia kłamstwa, które uruchamia w nas machinę zdolną poświadczać kolejne nieprawdy, bez względu na ich ewentualną nielogiczność czy idące za nimi konsekwencje. To opowieść o mocy słowa – nie tyle tej dobrej, wartościowej, co raczej szkodliwej, niebezpiecznej, ciemnej. Gorąco polecam!

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Sascha Arango
Tytuł książki: Prawda i inne kłamstwa
Tytuł oryginalny: Die Wahrheit und andere Lügen
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Dariusz Guzik
Liczba stron: 328
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: