Książka

„Poznań Fantastyczny IV. Antymiasto” – Antologia

antymiastoPRZEMEK:

Podobnie jak recenzowana przeze mnie niedawno „Miejska paralaksa„, także i „Antymiasto” stanowi zbiór opowiadań nagrodzonych i wyróżnionych w corocznym konkursie „Poznań Fantastyczny”.

Tym razem, zgodnie z tytułem, motywem przewodnim jest Antymiasto, jego antymieszkańcy i antybohaterowie. Kim są? Dlaczego „anty”? W zbiorze znajdziemy aż czternaście odpowiedzi:

· Modlitwa za Pojzn, Patryk Młynek
· Megamagistrat, Dariusz Słowik
· Jezioro Niepamięć, Jacek Weichert
· Karol równoległy, Marcin Jaraczewski
· Święty Marcin, Dawid Szymański
· Uściski ze szponów Negatywnej Przestrzeni, Konrad Knapek
· Uprawa, Bartłomiej Lewandowski
· Śmierć nie śpi, Damian Filipkowski
· Bogojowisko, Grzegorz Żak
· Synmiasto, Sylwia Finklińska
· Fotoplastykon, Agnieszka Sawicz
· Siewcy, Magdalena Filipiak
· Trzynaście przestrzeni Poznania, Krzysztof Witkowski
· Wzniosłe Miasto, Sylwia Soszyńska

Każda z nich zupełnie odmienna, a jednak ściśle łączą się w całość – znajdziemy tutaj Żydów, przeniesiemy takżę w przeszłość, do czasów wojennych, ale i sporo wcześniej. Spojrzymy na Poznań oczami wyznawców różnych religii i poglądów. Będzie chwilami zabawnie, chwilami niebezpiecznie, a chwilami… irracjonalnie? Dziwnie? Cóż, w fantastyce chyba nic nie powinno być dziwne ;)

Gdybym miał, tak jak poprzednio, wskazać któreś opowiadania jako te najbardziej odpowiadające moim czytelniczym gustom, to zdecydowanie wybrałbym „Synmiasto” – trzymającą w napięciu, kryminalną opowieść z Antypodami (nie tylko) w tle. Bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie także „Megamagistrat”, który zajął drugie miejsce w konkursie – między innymi ze względu na sprytnie wykombinowane zakończenie ;) Bardzo ciekawe historie kryły się dla mnie także w opowiadaniach „Fotoplastykon” i „Siewcy”, ale muszę przyznać, że wszystkie opowiadania (a przypomnijmy, że jest ich aż czternaście) napisane zostały na wysokim poziomie.

Jeśli zatem macie chwilkę czasu, wybierzcie się do czternastu Antymiast – jestem ciekaw, które Wam się najbardziej spodobały :) A już wkrótce dwa egzemplarze tej antologii będą do wygrania w konkursie – bądźcie czujni! ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Miejskiemu Posnania.

Autor książki: Patryk Młynek, Dariusz Słowik, Jacek Weichert, Marcin Jaraczewski, Dawid Szymański, Konrad Knapek, Bartłomiej Lewandowski, Damian Filipkowski, Grzegorz Żak, Sylwia Finklińska, Agnieszka Sawicz, Magdalena Filipiak, Krzysztof Witkowski, Sylwia Soszyńska
Tytuł książki: Poznań Fantastyczny IV. Antymiasto
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 288
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy, Science fiction
Forma: Zbiór opowiadań
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: