Książka

„Potomkowie” – Tosca Lee

potomkowie-b-iext44941365PRZEMEK:

Autorkę opisywanej dzisiaj książki możecie kojarzyć z recenzji jej „Judasza” – biografii jednej z najbardziej napiętnowanych w historii postaci. Tym razem sięgnąłem po „Potomków” – zupełnie fikcyjną, ale bardzo wciągająca opowieść, wydaną pod koniec października ubiegłego roku w Polsce przez wydawnictwo IUVI.

Razem z główną bohaterką, Emily, budzimy się ze snu po wyczerpującym zabiegu, polegającym na… wykasowaniu pamięci. Nie wiemy, kim jesteśmy i co osiągnęliśmy (lub nabroiliśmy) w życiu, nie mamy nawet pojęcia gdzie jesteśmy, nie wspominając już o tym, że nikogo tu nie znamy. Nowe życie, nowe możliwości, nowa szansa. Tabula rasa, że aż miło.

Sprawy zaczynają się nieco komplikować, kiedy pewnego dnia ktoś nas „uprzejmie” informuje, że wprawdzie mamy zaledwie 21 lat i w tym wieku się raczej nie umiera, ale na nasze życie czyha zabójca. A wszystko dlatego, że Emily (czy jakkolwiek ona naprawdę ma na imię) jest rzekomo potomkinią „Krwawej Hrabiny” – Elżbiety Batory. Jakkolwiek surrealistycznie to brzmi, wkrótce okazuje się, że ktoś faktycznie chce nas zabić…

Ogromnym atutem powieści jest nieustanna akcja – właściwie nie bardzo mamy kiedy odpocząć, napięcie nawet jeśli opada, to tylko na chwilę. Wczuwając się w sytuację naszej bohaterki ani przez moment nie mamy początkowo pewności, komu możemy zaufać, czy też co nas za chwile czeka. Paradoksalnie o wiele bezpieczniej bohaterka czuła się bowiem nieświadoma zagrożeń, kiedy to mogła łatwo wpaść w zastawioną na siebie pułapkę i umrzeć. Widać niewiedza faktycznie bywa niekiedy błogosławieństwem.

Jeśli szukacie powieści dla czytelnika powyżej 16 roku życia; takiej, którą bardzo ciężko odkłada się „na potem”, bo ma się wrażenie, że coś nam umknie; historii, w której trzeba z wielką precyzją poukładać skryte w mrokach świata i w głębi duszy puzzle, tworzące finalny obraz – „Potomkowie” jawią się jako słuszne rozwiązanie. Misterna intryga, nietuzinkowi bohaterowie, porywająca akcja – mnie pierwszy tom cyklu „Piętno Krwawej Hrabiny” przekonał do siebie i niecierpliwie wpatruję kontynuacji.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu IUVI.

Autor książki: Tosca Lee
Tytuł książki: Potomkowie
Tytuł oryginalny: The Progeny
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anna Bereta-Jankowska
Liczba stron: 392
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: