Książka

„Potomek Tudorów” – Christopher W. Gortner

potomek-tudorow-b-iext35245281PRZEMEK:

Uwielbiam Tudorów – przynajmniej ns papierze ;) Wprawdzie nadal nie widziałem serialu opowiadającego o losach tego królewskiego rodu, a na lekcjach historii nie przypominam sobie, żeby cokolwiek na ich temat było opowiadane (ubolewam!), jednak książki Philippy Gregory sprawiły, że zacząłem się interesować tą dynastią. Książki Christophera W. Gortnera tylko utwierdziły mnie w tym uwielbieniu – ale po kolei…

Po „Sekrecie Tudorów” i „Spisku Tudorów”, „Potomek Tudorów” to już trzeci z kolei (choć NIGDZIE nie oznaczony tym faktem) tom opowiadający o losach Brendana Prescotta, szpiega na służbie Jej Królewskiej Mości. Po tym, jak do władzy doszła protestancka królowa Elżbieta, tak odmienna od swej katolickiej siostry Marii, życie Miłościwie Panującej jest w nieustannym niebezpieczeństwo. Brendan, przebywający do tej pory na wygnaniu, wraca na dwór, by dopilnować, czy zachowywane są wszelkie środki ostrożności.

Wkrótce dochodzi do zamachu na życie Królowej Elżbiety – ta zaś postanawia zaufać Brendanowi Prescottowi i powierza mu specyficzną misję, od powodzenia której zależy życie nie tylko władczyni, ale tez kilku innych, ważnych dla niej osób. Prescott skrywa pewną tajemnicę, nie wie jednak, że nie tylko on ma własne sekrety i goniące go upiory przeszłości…

Christopher W. Gortner historię szpiega Brendana Prescotta przedstawia nam w bardzo interesujący sposób – pisze językiem prostym, a zarazem potrafi utrzymać czytelnika nie tylko w napięciu, ale i w średniowiecznym klimacie. Samego bohatera nie sposób nie polubić – jest nieco tajemniczy, ale zarazem caly czas dostrzegamy słuszność jego działań i z całego serca kibicujemy mu mimo ewentualnych przeciwności losu.

Ciekawym doświadczeniem było – razem z Prescottem – po długim czasie trafić na dwór Tudorów, którego stałym elementem krajobrazu są intrygi. I przyznam, że w tej kwestii nie ma dla mnie nawet szczególnego znaczenia fakt, czy opisywane wydarzenia są fikcyjne czy mają odzwierciedlenie na kartach historii. Po prostu tak bardzo lubię ten klimat, epokę, stroje, intrygi… Gdybym mógł się cofnąć w czasie, to – choć to ryzykowny czas i miejsce – chętnie popatrzyłbym na żywo na dworskie przepychanki i ówczesną „Grę o tron” :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Między Słowami.

Autor książki: Christopher W. Gortner
Tytuł książki: Potomek Tudorów
Tytuł oryginalny: The Tudor Vendetta
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Małgorzata Kafel
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Historyczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: