Książka

„Poszukiwaczka” – Arwen Elys Dayton

i-poszukiwaczka-arwen-elys-daytonPRZEMEK:

W swoim zamiłowania do kryminałów rzadko kiedy zdarza mi się sięgać po totalnie odmienne gatunkowo tytuły – i nie mam na myśli romansów, bo te mnie jakoś specjalnie nie interesują, ale choćby fantasy. Zaintrygowany jednak i suszony przez Wydawnictwo Uroboros, postanowiłem przekonać się, czy recenzowana dziś „Poszukiwaczka” to faktycznie – jak głosi tekst na okładce książki – „pierwszy tom ekscytującej trylogii”.

➡ „Poszukiwaczka” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Akcja powieści toczy się wokół trójki bohaterów w podobnym, nastoletnim wieku. To Quin Kincaid – która śmiało możemy uznać za główną bohaterkę – oraz jej przyjaciele Shinobu i John. Dość szybko odkrywamy, że w poszczególnych rozdziałach naprzemiennie oglądamy świat z perspektywy któregoś z nich, niemniej ani trochę takie „przeskakiwanie” nie przeszkadza w lekturze – a wręcz przeciwnie, dodaje smaczku, jeśli bohaterowie posiadają różną wiedzę lub mówią coś innego, niż myślą.

Wracając do fabuły: Quin, Shinobu i John są od lat szkoleni, by stać się Poszukiwaczami, oczyszczającymi świat ze zła. Strażnikami porządku, wykorzystującymi swoje niezwykłe zdolności i umiejętności, by uczynić świat o wiele lepszym.

Tuż przed ceremonią przyjęcia w owo zaszczytne grono nie wszystko idzie jednak po myśli młodych bohaterów i ich sytuacja zaczyna się nieco komplikować. Wkrótce okazuje się, że John ma do wypełnienia złożoną przed laty przysięgę, a bycie Poszukiwaczem w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej, niż w doniosłej teorii, wpajanej młodym od lat. Czy Quin zdoła stawić czoła sytuacji? Czy istnieje szansa na zaprowadzenie na świecie sprawiedliwości bez rozlewu krwi?

➡ „Poszukiwaczka” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Nie sądziłem, że tak się stanie, ale już od pierwszych rozdziałów dosłownie przepadłem. Dawno mnie żadna powieść fantasy tak nie wciągnęła, zwłaszcza że opisywany w „Poszukiwaczce” świat niewiele różni się od naszego – a właściwie możemy odnieść wrażenie, że to wizja nie-tak-znowu-dalekiej przyszłości.

Mamy tu trzymającą w napięciu historię, pełną akcji i sensacyjnych wydarzeń, do tego wątek romansu, zdrady, zemsty, a wszystko to otoczone opowieścią o Sędziach i Poszukiwaczach, przeznaczonych do wyższych celów.

Nie ukrywam – „Poszukiwaczka” to w chwili pisania tych słów (po lekturze 36 książek od stycznia) moje największe pozytywne literackie zaskoczenie w tym roku. To zaś sprawia, że mam jeszcze większe oczekiwania wobec „Podróżniczki” i mającego niedawno premierę „Rozrywacza”, wieńczącego trylogię. Jaka będzie ich lektura – najbliższy czas pokaże, Wy natomiast spodziewajcie się ich recenzji za odpowiednio tydzień i dwa tygodnie ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Uroboros.
„Poszukiwaczka” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Arwen Elys Dayton
Tytuł książki: Posuzkiwaczka
Tytuł oryginalny: Seekenr
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Bartłomiej Ulatowski
Liczba stron: 480
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: