Książka

„Porzuć swój strach” – Robert Małecki

Małecki-2_PORZUC-swoj-STRACH-300-dpi-RGB-337x535PRZEMEK:

Po lekturze powieści „Najgorsze dopiero nadejdzie” – ale też po „Powtórce” Marcela Woźniaka, o czym wspominałem w jej recenzji – z niecierpliwością wyczekiwałem kolejnej opowieści z Markiem Benerem. Nie wiem, dlaczego, ale polubiłem tego bohatera niesamowicie, mimo że życie raczej nie szczędziło mu bólu, cierpienia czy sytuacji, w których przeciętny Kowalski mógłby po prostu siąść i załamać ręce. Marek taki nie jest. Marek działa. Bądź jak Marek – jak moglibyśmy sparafrazować pewien mem. Co zatem tym razem spotyka niepokornego dziennikarza?

➡ „Porzuć swój strach” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Do Benera zgłasza się lokalny biznesmen, zainteresowany odnalezieniem jego zaginionej córki, maturzystki. Żelaznemu zależy, by młoda odnalazła się bez informowania policji i rozkręcania biurokratycznej oraz medialnej machiny. Im dalej Marek Bener brnie jednak w swoje dziennikarskie śledztwo, tym więcej ciekawych i intrygujących faktów na temat Żelaznych odkrywa. Niespodziewanie wpada też na równie interesujący go trop. Zaginiona dziewczyna jest w posiadaniu czegoś, co należało do Agaty – żony dziennikarza, zaginionej bez wieści. Tylko… co ma wspólnego maturzystka z wydarzeniami sprzed lat?

Muszę przyznać, że Robert Małecki się nie patyczkuje ze swoim bohaterem i w najnowszej powieści dość mocno – dosłownie i w przenośni – przeczołgał Benera, a wraz z nim czytelników. Trafiamy na tropy w sprawie zaginionych osób, wkraczamy powoli do jaskini hazardu, a wszystko to z nieustannym rozglądaniem się dookoła, żeby nie przegapić nikogo i niczego. I pozostaje nam – czytelnikom – cały czas mieć nadzieję, że dziennikarska cierpliwość i precyzja to atuty Benera. No, i że ów raczy je wyeksploatować do granic możliwości. A jeśli trzeba, to i granice te (albo jakiekolwiek inne) przekroczyć ;)

➡ „Porzuć swój strach” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Ciekawym i zarazem godnym odnotowania i bliższej uwagi zabiegiem jest fakt, że pewien istotny wycinek opisywanej historii poznajemy równolegle, o wiele szybciej niż główny bohater, dzięki czemu nie.tylko narrator, ale.i czytelnik, znajduje się o co najmniej krok przed głównym bohaterem. To zaś w zupełnie innym świetle sprawia perspektywę potencjalnego kibicowania Markowi Benerowi w kwestii rozwiązania zagadki :)

Podsumowując – Robert Małecki po udanym debiucie w postaci powieści „Najgorsze dopiero nadejdzie” jednak nie popełnił w pewnym sensie proroczego tytułu ;) „Porzuć swój strach” to naprawę solidnie przygotowana powieść z intrygującą sprawą, wciągającym śledztwem i nieokrzesanym głównym bohaterem. Zdecydowanie polecam Wam lekturę tej nie tylko „nienajgorszej”, ale wręcz rewelacyjnej powieści :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona.

„Porzuć swój strach” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Robert Małecki
Tytuł książki: Porzuć swój strach
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 448
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Sprawdź także: