Książka

„Porąb i spal: Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie” – Lars Mytting

porab-i-spal-wszystko-co-mezczyzna-powinien-wiedziec-o-drewnie-b-iext31577500Nie mam domku z kominkiem, w którym mógłbym grzać – a kręcenie gałką grzejnika w mieszkaniu w bloku to nie to samo. Nie miałem też okazji nigdy rąbać (czy też, jak wynika z książki: łupać) drewna na szczapy. A mimo to gdzieś w głębi mnie obudziła się ta pierwotna część mężczyzny, która widząc tę książkę w sieci (a jakiś czas później w domu, wraz z dostarczonym z nią… drewnem) wręcz krzyczałą „przeczytaj to, przeczytaj!”. No to posłuchałem.

„Porąb i spal” to kompleksowy poradnik dla osób, które ogrzewają dom za pomocą drewna, a zarazem ciekawa pozycja dla osób, które funkcjonują w zupełnie innym świecie. Lars Mytting skrupulatnie prowadzi czytelników krok po kroku – poczynając od ogólnikowego wstępu o drewnie i paleniu w ogóle, przechodzi do analizy poszczególnych rodzajów drewna (czy buk jest lepszy od dębu? a co ze świerkiem?). Następnie dostarcza nam mnóstwa informacji na temat sposobów ścinania drzewa oraz łupania na wymagane przez nas długości, pamiętając przy tym, by przedstawić także zarys poszczególnych najbardziej znanych pilarek czy siekier. Gdy drewno jest już pocięte, Mytting zabiera nas w świat suszenia naszego zimowego zabezpieczenia, a następnie odpowiedniego składowania go – prezentując przy tym liczne techniki i metody, także za pomocą fotografii.

Co jednak w tym wszystkim najistotniejsze – nie jest to drętwa wyliczanka i „sztywna” historia o drewienku, które wczoraj było drzewem w lesie, a jutro spali się w naszym kominku (swoją drogą, analizę kominków też w książce znajdziemy). Lars Mytting stworzył coś o wiele… głębszego. Przedstawiając co jakiś czas kolejne postaci i ich historie związane z drewnem, nie tylko wysyła czytelnika w fascynującą podróż po świecie drewna, ale wręcz „ożywia” wszystko to, o czym napisał.

Czytelnicy widzą, że nie jest to czcze gadania, że są miliony Norwegów – a zapewne także ludzi w innych państwach – którzy obcują z drewnem cały czas i zamiast beznamiętnie kupować, ciosać i grzać, widzą w tym większą filozofię, daje im to prawdziwe szczęście. I o tym właśnie jest ta książka – o pasji, jaką mężczyzna (ale nie tylko) może odkryć w drewnie, które porąbie i spali. I nie wiem, jak Wam, ale mnie po lekturze aż chce się wziąć do ręki siekierę… ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Lars Mytting
Tytuł książki: Porąb i spal: Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Tytuł oryginalny: Hel ved: Alt om hogging, stabling og tørking – og vedfyringens sjel
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Witold Biliński
Liczba stron: 256
Kategoria: Hobby
Gatunek: Dom i ogród
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: