Książka

„Polak potrafi, Polka też… czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza” – Jan Wróbel, Ewa Wróbel

Historia-Polski-2-0-Polak-potrafi-Polka-tez-czyli-o-tym-ile-swiat-nam-zawdziecza_Janimages_big19978-83-240-3056-9O książce tej oraz mojej chęci lektury tejże pozycji wspominałem już przy okazji pierwszego tomu z serii: „Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec„. Dopiero w listopadzie udało mi się jednak znaleźć czas na przeczytanie kolejnej zabawnej, a zarazem jakże pouczającej książki autorstwa Jana Wróbla – tym razem w kooperacji z żoną, Ewą.

W 43 minirozdziałach, autorzy przedstawiają najważniejsze dokonania Polaków – zarówno powszechnie znane, jak i te, o których świadomość jest niewielka. Pojawia się zatem Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Domeyko (kojarzyłem nazwisko, ale nic poza tym), Kazimierz Funk, a także współcześni nam Jerzy Owsiak czy Janina Ochojska. Z drugiej strony „świadomościowej barykady” znaleźli się natomiast tacy ludzie, jak Tytus Liwiusz Boratyni, Kazimierz Gzowski, Henryk Jordan, a także Stefania Wojtulanis, Anna Leska i Jadwiga Piłsudska, jedne z tzw. „Spitfire Girls”. Nie zabrakło też osób, których biografie niedawno recenzowałem – na kartach książki pojawili się zarówno Jan Karski, jak i Jacek Karpiński.

I po raz kolejny dane nam jest poznawać Polskę, jakiej być może jeszcze nie znamy. Bo Polska to nie tylko nasza historia, ale i my – Polacy – na przestrzeni dziejów, budujący własną postawą pewien osąd naszej narodowości, a tym samym naszej Ojczyzny. Okazuje się tymczasem, że potrafimy zdziałać niemal cudów – niektóre z przedstawionych w książce wynalazków czy odkryć są stosowane lub spotykane przez nas na co dzień, a my nawet nie jesteśmy tego świadomi… Z innych z kolei przestaliśmy korzystać, choć był genialne (jak choćby tzw. „ogródki jordanowskie”, których jest zaledwie 10 w całej Polsce, a jeszcze 40 lat temu było grubo ponad tysiąc).

Nieszablonowy, oryginalny styl Ewy i Jana Wróblów oraz miła dla oka kreska ilustratorki, Joanny Wójcik, sprawiają, że lektura tego tomu „Historii Polski 2.0” stanowi przyjemność samą w sobie. I tak chyba powinno być jak najczęściej – już od dziecka przecież proponujemy naukę przez zabawę, czemu więc sobie takich zajęć nie zaproponować? Książka ta nada się na nie znakomicie :) A tym osobom, którym po lekturze będzie ciągle mało, polecam poczekać do stycznia – wówczas to ukaże się trzeci tom, zatytułowany: „Polacy – nic się nie stało! …czyli o tym, jak chcieli nam dokopać, ale im nie wyszło”. Ja już czekam :D

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Jan Wróbel, Ewa Wróbel
Tytuł książki: Polak potrafi, Polka też… czyli O tym, ile świat nam zawdzięcza
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 240
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Historia
Forma: Felieton / zbiór felietonów
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: