Książka

„Podróż na sto stóp” – Richard C. Morais

podrozNa wstępnie pragnę zaznaczyć dwa istotne fakty. Pierwszy – nie widziałem filmu, więc nie odniosę się do niego, ale na tutaj znajdziecie recenzję, której autorce ufam ;) Po drugie – nie siadajcie do tej książki głodni. To jest zdecydowanie kiepski pomysł, grożący ślinieniem kartek… ;)

Poznajcie Hassana Haji – Hindusa, pochodzącego z Bombaju (tudzież Mumbaju), którego pasją i talentem jest gotowanie. To właśnie z ni przemierzycie kilka państw, za każdym razem wynosząc cenną lekcję, niekoniecznie związaną z kulinariami. Wiele znamy już historii typu „od zera do milionera”, także tych związanych z biedniejszymi regionami w Azji (że wspomnę tylko „Slumdoga”), ta jednak jest… wyjątkowa.

Nie ukrywam, że od samego początku można domyślić się finiszy. Nie to jest jednak istotne, a raczej cały ten odcinek między startem a metą. To, w jaki sposób Hassan Haji miałby osiągnąć swój sukces, to ile czeka go po drodze przygód, niespodzianek czy może wyrzeczeń. Całość zaś obficie okraszona jest kuchnią 0 nie tylko hinduską(która – nie ukrywam – wzbudza zainteresowanie), ale tez europejską, kontynentalną, nieco bardziej nam znaną, choć równie wyrafinowaną…

Mnie osobiście przygody Hassana czytało się szybko, przyjemnie i z ogromnym zainteresowaniem (w towarzystwie burczącego brzucha). Przyczepić się mogę tylko do jednej rzeczy – po lekturze książki zakiełkowała mi w głowie myśl o spróbowaniu swoich sił w sztuce kulinarnej. I nie wie, co z tym fantem zrobić… ;)

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Bellona.

Autor książki: Richard C. Morais
Tytuł książki: Podróż na sto stóp
Tytuł oryginalny: The Hundred-Foot Journey
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Urszula Ruzik-Kulińska
Liczba stron: 308
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: