Książka

„Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta” – Claire North

harryaugustTwórcy filmów często zastanawiają się, jak wyglądałby świat dla kogoś, komu zupełnie inaczej płynie czas. Mieliśmy więc takie tytuły, jak „Wyścig z czasem”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „Na skraju jutra” czy wciąż wyświetlany w kinach „Wiek Adaline”. Claire North w swojej książce przedstawia jednak jeszcze inną, równie interesującą koncepcję.

Harry August jest kalaczakrą, ouroboraninem. Mówiąc po ludzku – po śmierci rodzi się na nowo w tym samym miejscu i czasie i wiedzie swe życie od nowa, choć może je przeżyć w zgoła odmienny niż ostatnio sposób. Odradza się niczym feniks z popiołów, z tą różnicą, że około trzeciego roku życia wraca mu pamięć z poprzednich żywotów.

Już na pierwszy rzut oka można dostrzec plusy takiej sytuacji – człowiek wie, jak się w życiu ustawić, w co inwestować, może nawet obstawiać mecze piłkarskie czy gonitwy konne, o ile oczywiście interesował się nimi wcześniej i poznał ich wyniki. Tacy, jak Harry, organizują się razem w tajemniczym Bractwie Kronosa. Ich celem jest wspieranie młodego narybku (nowy ouraboranin pojawia się raz na jakieś sto lat) oraz… dbanie o to, by historia toczyła się normalnym rytmem.

Ten zostaje poważnie zaburzony, gdy jeden z kalaczakr postanawia pobawić się w Boga. Harry w każdym kolejnym życiu stara się temu zapobiec, coraz bardziej zbliżając się do wroga, by pomieszać mu plany.

Claire North w ten sposób nie tylko przestrzega czytelników przed nadmiernym wpływem nowych technologii na nasze życie. Kreuje także przed naszymi oczami obraz świata, w którym rewolucja technologiczna posuwa się aż za bardzo do przodu. My zaś nie mamy naszego Harry’ego Augusta, który mógłby kogokolwiek powstrzymać lub sprawić, że wrócimy do lat 20-tych XX wieku i zaczniemy wszystko od nowa…

Książka zarazem daje motywację do tego, by jak najlepiej przeżyć swoje obecne życie. Oraz zastawowić się do kogo nam bliżej – poświęcającego się Harry’ego, jego samolubnego i fanatycznego wroga, czy może pozbawionych skrupułów naukowców… Solidna, fascynująca lektura, którą bez wahania mogę Wam polecić.

Autor książki: Claire North
Tytuł książki: Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta
Tytuł oryginalny: The First Fifteen Lives of Harry August
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Tomasz Wyżyński
Liczba stron: 464
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: