Książka

„Pierwsze czytanki dla dziewczynek” – Liliana Fabisińska, Irena Landau, Edyta Zarębska

pierwsze-czytanki-dla-dziewczynek-b-iext43173958BASIA:

Zbiór czterech ciekawych i jednocześnie pouczających opowieści dla dziewczynek.

Każda z bajeczek jest historią o tytułowej dziewczynce, która pokonała jakiś swój problem. Pierwsze z opowiadań to „Zuzia i piesek w kratkę” – dziewczynka dowiaduje się, że ubranka i pieski to nie zawsze dobre połączenie. Drugie opowiadanie dotyczy Matyldy i czekoladowego ciastka – to historia, której morał nadaje się bardziej dla wielu dorosłych, w którym niejadek przestaje być niejadkiem dzięki… czekoladowym ciastkom. W trzecim spotykamy Lenkę i magiczne drzewo, opowiadanie zaś mówi o tym, jak delikatna i krucha jest przyjaźń, że trzeba o nią bardzo dbać i uważać na słowa. Ostatnia jest historyjka o Zosi i fioletowym kapeluszu, dzięki któremu dziewczynce wszystko zaczyna się udawać, jego brak jednak nie spowodował żadnej szkody – co zdziwiło dziewczynkę, ale nie jej babcię, która jej go podarowała i powiedziała, że to nie on, a wiara w siebie pomaga nam pokonywać trudności.

Proponowana pozycja jest dedykowana dla czytelniczek 6-letnich, ale myślę, że można czytać je z powodzeniem i zrozumieniem na głos już 4-5 latkom. Obecnie coraz więcej jest takich dedykowanych książeczek dla dziewczynek, dla chłopców, co pokazuje, że płeć ma jednak znaczenie i że kobiety i mężczyźni różnią się między sobą w niektórych kwestiach. Jest to dobre i ma na celu lepiej odnaleźć się dzieciom. Niektóre problemy dzieci są podobne lub nawet takie same, ale podejście do nich, rozwiązanie ich przez przedstawiciela płci, jakiej jest nasze dziecko, ułatwia mu zrozumienie.

Teksty krótkie, w prostych zdaniach, na każdej stronie piękny, kolorowy obrazek, na którym łatwo odczytać zdarzenie, ale także uczucia bohaterów, co jest kolejnym plusem i ułatwieniem rozmowy z dzieckiem.

Polecam rodzicom córek.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Centrum Edukacji Dziecięcej.

Autor książki: Liliana Fabisińska, Irena Landau, Edyta Zarębska
Tytuł książki: Pierwsze czytanki dla dziewczynek
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 132
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Zbiór opowiadań
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: