Książka

„Piękno i sztuka, co to takiego?” – Oscar Brenifier

piekno-i-sztuka_420px_rgbBASIA:

Sztuka – co to takiego? Myślę, że większości osób dorosłych (pomijając studentów Akademii Sztuk Pięknych i szkół muzycznych, a także innym artystom, dla których sztuka w życiu codziennym lub prywatnym ma ogromne znaczenie) trudno jest na poczekaniu i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie oszukujmy się – edukacja artystyczna dalej (w każdym razie w Polsce) stety-niestety, czy tego chcemy, czy nie, jest w tyle za innymi przedmiotami szkolnymi, a jednocześnie jest równie ważna dla rozwoju tak jednostki, jak i społeczeństwa. Rozwijanie wrażliwości, tak u młodych, jak i trochę starszych, zawsze było, jest i będzie istotne.

Jak opowiedzieć, pokazać, nawiązać rozmowę na ten niełatwy temat, jakim jest sztuka i piękno, pokazuje nam książka „Piękno i sztuka, co to takiego?” z serii Dzieci Filozofują wydawnictwa Zakamarki. W książce znajdziemy 6 tematów dotyczących sztuki. Uniwersalność – czyli czy wszyscy tak samo pojmujemy piękno? Kryteria – czyli co jest piękne? Kto jest piękny? Zrozumienie – czy powinieneś rozumieć piękno? Artysta – czy każdy z nas jest artystą? Wolność – czy artysta jest wolny, kiedy tworzy? I na sam koniec: Użyteczność – czyli do czego służy sztuka.

Książka jest przeznaczona dla dzieci (na okładce widnieje 7+), więc i napisana, i zilustrowana jest odpowiednio do wieku. Trudne pytania otrzymują odpowiedzi zakończone znakami zapytania – tak, aby poddać to w wątpliwość i pokazać, że to nie jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie. Śmieszne obrazki – czasem dosłowne, czasem stworzone w przerysowany sposób, a czasem te dwa czynniki łączą się- pokazują przykłady tego, co zostało napisane.

Oprócz pytań, odpowiedzi i zabawnych rysunków w każdym temacie znajdziemy także troszeczkę teorii o słowie „piękny”, o tym, że ludzie mają kryteria piękna, że do odbioru sztuki potrzebne są głowa i serce. Dowiadujemy się także, że bycie wrażliwym na sztukę to coś innego niż umiejętność jej tworzenia.

Oby więcej było takich książek, będących doskonałym uzupełnieniem naszego niedoskonałego systemu edukacji.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Zakamarki.

Autor książki: Oscar Brenifier
Tytuł książki: Piękno i sztuka, co to takiego?
Tytuł oryginalny: Le beau et l’art, c’est quoi?
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Magdalena Kamińska-Maurugeon
Liczba stron: 96
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2006
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: