Książka

„Parabellum. Prędkość ucieczki” – Remigiusz Mróz

predkoscucieczkiOtwierająca cykl „Parabellum” powieść „Prędkość ucieczki” autorstwa Remigiusza Mroza (z którym wywiad możecie przeczytać TUTAJ), stanowi opowieść o losach Polski podczas rozpoczęcia II wojny światowej. Wydarzenia te obserwujemy z perspektywy m.in. dwójki braci Zaniewskich.

Starszy z nich – Bronisław – służy w wojsku i nieoczekiwania trafia ze swoim oddziałem w wir walk na pograniczu. Równocześnie młodszy, Stanisław, wraz ze swoją narzeczoną, Żydówką Marią Herensztad próbuje uciec z Warszawy aż do Francji, gdzie mogliby schronić się w u rodziny Marysi. Żadne z nich nie wie jednak, co ich czeka w ogarniętej wojną Polsce.

Jako rodowity Poznaniak (a tym samym – Wielkopolanin) z ogromną ciekawością czytałem fragmenty, dotyczące tego województwa, związane m.in. z Pleszewem, czy też – przede wszystkim – Rawiczem. Cóż, niewiele wiem na temat szczegółów II wojny światowej, natomiast pozycje literackie, takie jak „Parabellum. Prędkość ucieczki” w bardzo przystępny sposób, za pośrednictwem fikcyjnych postaci, uczą faktów historycznych.

Remigiusz Mróz wykonał kawał dobrej roboty, opowiadając historię wrześniowej napaści z perspektywy braci Zaniewskich. Książka jest jak wojna – niekiedy wstrząsająca, niemal nieustannie nieprzewidywalna, a zarazem zmuszająca do zastanowienia się „co będzie dalej?”. Do tego stopnia, żę kusi natychmiast sięgnąć po kolejny tom.

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Erica.

Autor książki: Remigiusz Mróz
Tytuł książki: Parabellum. Prędkość ucieczki
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 411
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Historyczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013

Sprawdź także: