Książka

„Parabellum. Horyzont zdarzeń” – Remigiusz Mróz

horyzontzdarzenKsiążka stanowi drugi tom opowieści o braciach Zaniewskich, wplatanych w wir II wojny światowej. Zainteresowanych odsyłam najpierw do recenzji pierwszego tomu: „Parabellum. Prędkość ucieczki„, bo inaczej trafią na jakieś spoilery ;).

Jest październik 1939 roku. Staszek i Maria, zdemaskowani przez Christiana Leitnera, uciekają z Rawicza. Mimo, że ich fałszywa tożsamość na nic się już nie zda, kontynuują swoją wędrówkę na zachód, do rodziny we Francji. Sam Leitner postanawia nie tylko odnaleźć zbiegów, ale też dorwać Holzera, by uratować swój honor.

Tymczasem po nieudanej próbie odbicia, kapitan Obelt trafia do obozu jenieckiego. Jego podwładni, a wśród nich Bronek, postanawiają wyruszyć w stronę Kresów, w okolice Baranowicz. Zaniewski nie tylko liczy na to, że uda mu się dostarczyć list rodzicom Maniury, ale też pragnie za wszelką cenę odnaleźć ukochaną Anielę. Pech chce, że od wschodu do Polski wkracza Armia Czerwona…

Wszyscy wiemy, że wojna jest nieobliczalna, jednak mało kto doświadczył tego na własnej skórze. Czytając cykl „Parabellum” i kibicując braciom Zaniewskim trudno nie dostrzec tego, jak wielki wpływ ma ona na ich życie. Tam, gdzie spodziewają się kłopotów, znajdują nieoczekiwanie oazę spokoju. Gdy już liczą na odpoczynek, okazuje się, że ów spokój był przysłowiową „ciszą przed burzą”. Oboje jednak mają we krwi słowa, by nigdy isę nie poddawać. Czy im się uda?

Drugi tom „Parabellum” jest równie interesujący, jak poprzedni. Znów z ogromną fascynacją czytałem o Zaniewskich, Obelcie, czy też o Christianie Leitnerze, którego – nie wiem, dlaczego – w jakiś sposób nawet darzę sympatią (czego nie można powiedzieć o żadnym z Blankenburgów). Przez moment akcja toczy się także w Posen, m.in. mowa jest o Domu Żołnierza. Zabawne, bo właśnie w tym budynku w Poznaniu miałem swoją studniówkę ;) I jedno jest pewne – jeśli w kolejnych tomach (bo mam przeogromną nadzieję, że będzie to więcej niż trylogia!) pojawią się jeszcze jakieś lokacje z Poznania, z pewnością wyruszę w podróż po mieście, by je odnaleźć i zwiedzić w miarę możliwości.

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Erica.

Autor książki: Remigiusz Mróz
Tytuł książki: Parabellum. Horyzont zdarzeń
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 312
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Historyczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: