Książka

„Papugi z placu d’Arezzo” – Éric-Emmanuel Schmitt

papugi-z-placu-d-arezzo-b-iext26415781Oj, trochę czasu ta książka przeleżała u mnie na półce, zanim wreszcie zdecydowałem się po nią sięgnąć. Straszyła przede wszystkim swoją obszernością, pamiętałem też opinię osoby, której nieszczególnie przypadła ona do gustu. A kiedy już stwierdziłem, że daję książce szansę typu „teraz albo nigdy”, okazało się, że zdecydowanie „teraz” i jeszcze bardziej zdecydowanie „jednym tchem”.

Tytułowy plac d’Arezzo to jedna z lokacji w Brukseli. Korony jego drzew zamieszkane są przez papugi, porzucone niegdyś przez ich hodowcę. Jednak to nie papugi są w tej hidstorii najważniejsze, a ludzie mieszkający w otaczajacych plac kamienicach. Mówi isę, że „miłość niejedno ma imię” – w przypadku naszych bohaterów mnóstwo imion mają zarówno miłość, jak i seks. Każdy ma własną definicję, tylko niekoniecznie zamierza się z nią afiszować i wyjmować ją na światło dzienne.

Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy część mieszkańców otrzymuje tajemnicze wiadomości w żółtych kopertach. Treść tych listów jest krótka i zwięzła, ale mimo to tajemnicza:

„Piszę tych kilka słów po prostu po to, by Ci powiedzieć, że Cię kocham.
Podpisane: Ty wiesz kto.”

Niesamowite, jak u Schmitta to króciutkie, liczące zaledwie 18 wyrazów wyznanie, wpływa na rzeczywistość. I to bez względu na to, czy odbiorcą jest osoba młoda, czy starsza, samotna czy w związku, świat przedstawionych nam bohaterów (a jest ich sporo) przewraca się do góry nogami lub rozpada niczym domek z kart.

„Papugi z placu d’Arezzo” to piękna powieść o tym, czym tak naprawdę jest miłość, a co może się nam miłością wydawać. To opowieść o tym, jak trudno w dzisiejszym świecie zdefiniować to pojęcie, gdyż nabrało wielu różnych odcieni. Powieść czyta się naprawdę szybko i przyjemnie, jedyne zastrzeżenia można kierować do autora jedynie w związku z mnogością bohaterów, w których czasem trudno się połapać („Laura? Która to była Laura?” i tak dalej), ale poza tym – naprawdę zastanawiam się, czemu nie przeczytałem tej książki już rok temu.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Éric-Emmanuel Schmitt
Tytuł książki: Papugi z placu d’Arezzo
Tytuł oryginalny: Les perroquets de la place d’Arezzo
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Łukasz Müller
Liczba stron: 768
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Społeczna, obyczajowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: