Książka

„Papierowe miasta” – John Green

papierowemiastaQuentin Jacobsen już od dziecka uwielbiał spędzać czas z Margo Roth Spiegelman, dziewczyną z sąsiedztwa. To oni w wieku 9 lat przypadkiem znaleźli w lokalnym parku trupa. Minęły lata, Margo stała się duszą towarzystwa, a zarazem obiektem westchnień wielu chłopaków, „Q” natomiast zaczął pozostawać zawsze na uboczu, przyjmując rolę outsidera.

Pewnego razu Margo postanawia wyruszyć na wyprawę zemsty, odpłacając pewnym ludziom złem za zło, które sami wyrządzili. Bierze ze sobą Quentina jako towarzysza i wspólnika. Następnego dnia w szkole zjawiają się wszyscy oprócz dziewczyny – znikła i nikt nie ma pojęcia, gdzie się ona znajduje. Policja podejrzewa samobójstwo, choć ciała do tej pory nie odnaleziono, rodzice są zrozpaczeni. Zdaje się, że tylko Quentin wierzy w to, że Margo żyje.

Gdy zaczyna się skrupulatniej przyglądać okolicznościom zniknięcia Margo, odkrywa, że ta pozostawiła ukryte wskazówki, skierowane jakby bezpośrednio do niego. Tropy zaczynają go prowadzić ku tytułowym „papierowym miasto”. Czym one są? Gdzie się znajdują? Czy tam odnajdzie Margo?

Dziwne, że o tej i innych książkach Johna Greena zrobiło się w Polsce głośno dopiero po premierze ekranizacji „Gwiazd naszych wina” – ten amerykański autor zdecydowanie zasługuje bowiem na uwagę nie tylko nastoletnich czytelników. Ma lekki, nieco zagadkowy, a zarazem humorystyczny styl, który z pewnością każdemu przypadkiem do gustu.

Warto tę książkę przeczytać choćby d;a końcowych rozdziałów – płakałem ze śmiechu! :)

Autor książki: John Green
Tytuł książki: Papierowe miasta
Tytuł oryginalny: Paper Towns
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Renata Biniek
Liczba stron: 400
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca/młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2008
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: