Książka

„Pan Mercedes” – Stephen King

pan-mercedes-b-iext25239694Tuż po premierze tej książki słyszałem mnóstwo zachwytów na jej temat. Niestety, jakoś ostatnimi czasy mi i Kingowi było nie po drodze i mijaliśmy się. Dopiero pojawienie się na rynku kontynuacji („Znalezione nie kradzione”) sprawiło, że postanowiłem sprawdzić, o co chodzi z tym mercedesem.

Emerytowany detektyw Bill Hodges podczas swojej policyjnej służby rozwiązał mnóstwo spraw, dzięki czemu miasto do dziś ma wobec niego spory dług wdzięczności. Jak to jednak w życiu bywa, są i sprawy takie, których rozwiązać się nie dało – a to boli najbardziej. Niespodziewanie Bill otrzymuje anonimowy list dotyczący jednej z nich.

Mowa o szaleńcu, który rozpędzonym ukradzionym mercedesem wjechał w tłum, zabijają osiem osób i uciekają następnie z miejsca zbrodni. To właśnie on – Pan Mercedes – odzywa się do detektywa, chełpiąc się swoim wyczynem i rozpoczynając z nim niebezpieczną grę. Hodges jest skłonny stanąć na głowie, byle tylko rozwiązać sprawę, nawet jeśli wymaga to działania na własną rękę, bez informowania czynnych służbowo kolegów.

Stephen King kreśli przed nami korowód barwnych, bardzo odmiemnych postaci – mamy pewnego siebie Pana Mercedesa, ambitnego detektywa-weterana Billa Hodgesa, czarnoskórego bystrzaka Jerome’a Robinsona czy też zamkniętą w sobie Holly Gibney. Każda z tych osób wnosi w historię coś zupełnie innego, dzięki czemu opowieść jest jeszcze bardziej fascynująca.

King zaś jawi się nam nie tylko jako geniusz powieści grozy, ale i fantastyczny „kryminalista”. Fabuła jest nieprzewidywalna, zaskakująca, a zarazem nie sposób nie kibicować Hodgesowi i jego przyjaciołom w wyścigu o sprawiedliwość.

Tą książką Stephen King podkreśla jeszcze jedno – wcale nie zamierza „wypaść z obiegu”. Nadal króluje – w końcu nazwisko zobowiązuje ;)

Autor książki: Stephen King
Tytuł książki: Pan Mercedes
Tytuł oryginalny: Mr. Mercedes
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Danuta Górska
Liczba stron: 576
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: