Książka

„Pan Darcy nie żyje” – Magdalena Knedler

Pan_Darcy_nie_zyje-337x535Sporo czytających znajomych zachwycało się tym tytułem i zasypywało Facebook i Instagram zdjęciami okładki wraz z opisem swoich wrażeń. Cóż – dla mnie był to oczywisty sygnał, że powinienem sprawdzić, o co tyle szumu i kim jest ten cały Darcy…

Tak, macie rację – nie czytałem „Dumy i uprzedzenia”, ani tym bardziej nie widziałem ekranizacji (właśnie dlatego, że nie czytałem), stąd moja niewiedza. A co owa powieść Jane Austen ma do recenzowanej w tej chwili książki? Oj, wiele ;) Fabuła wydaje się prosta: Trwają zdjęcia do kolejnej ekranizacji tego klasycznego utworu, jednak nieoczekiwanie ginie potencjalny odtwórca roli Pana Darcy’ego. Kto go zabił i dlaczego? Oto jest pytanie!

Zarówno mundurowi, jak i pozostali aktorzy próbują zrozumieć, co się tak naprawdę zdarzyło. Sytuacja jest jednak o tyle skomplikowana, że każdy skrywa jakąś tajemnicę, która nie powinna ujrzeć światła dziennego. Jak pogodzić dobro śledztwa z szeroko rozumianym własnym interesem?

Na pierwszy rzut oka książka – niestety – strasznie nuży… Początkowa akcja dzieje się w zatrważająco powolnym tempie i dzięki Bogu, że z każdą stroną rozkręca się coraz bardziej. Kiepskie pierwsze wrażenie pozostaje jednak w pamięci, niektórych zaś może skutecznie odstraszyć od dalszej lektury. A szkoda, bo książka mimo to naprawdę zasługuje na lekturę – jest trup, jest wielka niewiadoma, sekret goni sekret, a całość skąpana jest w niesamowitym dowcipie.

Także jeśli chcieliście się przekonać, dlaczego „Pan Darcy nie żyje” (nie uwierzycie, gdy się dowiecie!), dajcie sobie i książce szansę. I trochę czasu i cierpliwości, coby się nawzajem oswoić. Wbrew pierwszemu wrażeniu warto bowiem poświęcić jej uwagę ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Autor książki: Magdalena Knedler
Tytuł książki: Pan Darcy nie żyje
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 344
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: