Książka

„Pamiętnik Diabła” – Adrian Bednarek

kuba-sobanski-tom-1-pamietnik-diabla-w-iext48043760PRZEMEK:

Z twórczością Adriana Bednarka spotkałem się do tej pory jedynie podczas lektury antologii „Pensjonat Pod Świerkiem” – a ściślej dwóch opowiadań jego autorstwa, znajdujących się wewnątrz. Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, w rozmowie z autorem na temat tychże opowiadań, namówił mnie do lektury „Diabełków”. Minęło pół roku i nadarzyła się okazja w postaci premiery ostatniego tomu tetralogii – dałem za wygraną i zacząłem przygodę z powieściami Adriana Bednarka ;)

➡ „Pamiętnik Diabła” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Kraków. Jedna ze studentek zostaje zamordowana przez mężczyznę o psychopatycznych skłonnościach. Nie znał jej, za to obserwował od pewnego czasu i uznał, że ta „nadaje się” do ziszczenia jego morderczego planu.

Mija rok, ponownie obserwujemy Kraków z perspektywy Kuby Sobańskiego – dwudziestodwulatka, studenta prawa. Ma wszystko, czego w jego wieku można zapragnąć – wypasione mieszkanie, porządne BMW, przepiękna dziewczyna u boku. Ma jednak pewien sekret – to on zamordował rok temu tę dziewczynę. Ba, to tylko sprawiło że chętnie zamordowałby kogoś ponownie…

Chylę czoła przed Adrianem – pomysł mianowania głównym bohaterem seryjnego mordercy to coś, z czym się w literaturze raczej trudno spotkać (pomijając opowieści o prawdziwych psycholach). Tymczasem Kuba Sobański – zwany przez media Rzeźnikiem Niewiniątek – nie dość, że nie zamierza poprzestać w swoich morderczych zapędach, to na dodatek musi wieść podwójne życie i przed ukochaną Julką odgrywać ułożonego mężczyznę. I to jest dopiero przerażające i… fascynujące zarazem.

➡ „Pamiętnik Diabła” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Właśnie ten fakt bowiem dodaje smaczku całej lekturze. Równocześnie obserwujemy obie strony medalu, obie twarze Kuby (no, nie do końca), i trudno przewidzieć, co się dalej wydarzy. Gra na dwa fronty już w powieściach z romansem w tle wydaje się niebezpieczna, a w tym przypadku… cóż, jest ryzyko, jest zabawa – jak mawiają, ale Kuba Sobański zdecydowanie żyje na krawędzi wszystkiego.

„Pamiętnik Diabła” to niesamowicie angażujący czytelnika nietypowy kryminał, który stawia czytelnika po drugiej stronie barykady i nie zachęca go do gonienia przestępcy, a raczej do nieustannego wymykania się stróżom prawa, popełnianiu zbrodni-ponoć-doskonałych i… przekraczaniu kolejnych granic.

Od tej powieści nie można się oderwać. Diabelnie wciąga!!!

Polecam ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Novae Res.

„Pamiętnik Diabła” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Adrian Bednarek
Tytuł książki: Pamiętnik Diabła
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 440
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: