Książka

„Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej” – Jadwiga Korzeniewska

Nareszcie polski odpowiednik książki o nawykach, o pracy nad sobą, współpracujący z naszym ciałem z jego ograniczeniami, skłonnościami, popędami. Autorka prosto i bez ogródek tłumaczy nam, jak – zgodnie z tytułem – ograć nawyki, czyli zabawić się z nimi, żebyśmy to my staliśmy się ich panami, a nie żeby to one panowały nad nami. Pokazuje, jak wygrać z samym sobą, przechodząc kolejne levele, mając przy tym mnóstwo frajdy. Jak osiągnąć to, co chcemy, wymagając od siebie, ale osiągając to stopniowo i prawie bez wysiłku. I choć na rynku mnóstwo jest rozwojowych książek, traktujących o tym, co musimy czy powinniśmy robić, aby być na czasie, nadążać, wydajniej pracować – tak niewiele z nich podchodzi do tematu z humorem. Dla kogo jest ten tytuł? Co w nim znajdziemy? Czy warto? Jeśli jesteś ciekawy, czytaj dalej.

Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej

Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej

Autor:
Jadwiga Korzeniewska

ISBN:
978-83-283-4705-2

Format:
140x208

Liczba stron:
232

Cena:
39.90zł

Dla kogo jest książka?

Dla wszystkich ludzi potrafiących czytać. Serio. Wiem, brzmi banalnie i trochę jak wciskanie kitu. Wiem, że mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, ba – ja zgadzam się z tym zdaniem. Ale ta książka jest jak dentysta – dentysty potrzebują wszyscy: niektórzy często i intensywnie, inni co jakiś czas, kontrolnie. Tak samo nawyki mamy wszyscy, jedne złe i chcielibyśmy się ich pozbyć, inne chcielibyśmy dopiero ukształtować, niektóre dobre, ale wymagające wzmocnienia. Niektórzy zdają sobie z tego sprawę, inni nie – książka pokazuje, jak je opanować, bawiąc się. Nie, nie musisz wiedzieć, jak ogarnąć nawyki włączające się w stresujących sytuacjach czy też jak panować nad 40% działań wykonywanych codziennie. Ale czy nie chciałbyś tego wiedzieć ?

Co w niej znajdziemy ?

Najpierw Autorka trochę teoretyzuje na temat mózgu i daje zjadliwe kawałki psychologicznej wiedzy o mechanizmach działania i silnej woli, a także zaprasza nas do gry, przekonując co dzięki niej zyskamy. Następnie mówi o tym, jak tworzyć reguły swojej gry, jak wyznaczać cele, jak grę podzielić na etapy. Dalej pomaga stworzyć punktację i tabelę wyników i wspomina co nieco o nagradzaniu. Radzi, jak rywalizować: ze sobą i z innymi. Zaprasza nas do wypróbowaniu wersji demo swojej gry, czyli pracy nad nawykiem. Wspomina o pomocnej fabule, czyli włączeniu jeszcze mocniej wkręcajacego w zmianę czynnika, mocno angażującego i zmieniającego perspektywę spojrzenia, a nas w super bohatera – co tylko podnosi doniosłość wyzwania. Na koniec podaje przykłady trzech ogranych już nawyków ze wszystkimi szczegółami wcześniej wymienionymi, czyli jak krok po kroku zostały rozłożone na łopatki nawyki żywieniowe: słodycze i podjadane, tak dobrze znane nam wszystkim, czy też jak dzięki grze „napisała się” praca magisterska. Na koniec dostajemy rady pomocne, a nie będące elementem gier. Możemy też dostać niespodziankę, dzięki odpowiedzi na pytania zadane w tekście.

Czy warto?

Ja spróbowałam i nie żałuję – i właśnie teraz gram w grę, za napisanie tej recenzji będę sobie mogła przyznać 2 punkty. Po co mi to? Pomoże mi osiągnąć dużo większy cel. będący kiedyś nierealnym marzeniem. Czy warto kupić/przeczytać tą książkę? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam – mam nadzieję jednak, że moja recenzja rozwiała twoje wątpliwości. Jeśli Ci się podobała i wiesz, że ta książka może komuś pomóc – proszę, podaj dalej :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu OnePress.

Autor książki: Jadwiga Korzeniewska
Tytuł książki: Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 232
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: