Książka

„Ogień i woda” – Victoria Scott

ogien-i-woda-tom-1-b-iext29062338Po raz kolejny sprawdziło się moje przekonanie, że im mniej o książce wiem, tym lepiej. O „Ogniu i wodzie” Victorii Scott wiedziałem tylko tyle, że… autorką jest Victoria Scott. A tak, kompletnie nic – wydawnictwo nieznane mi wcześniej zupełnie (IUVI), o autorce ani słowa nie słyszałem, tak samo na temat fabuły nie miałem zielonego pojęcia. I co z tego wynikło? Wiele ;)

Zacznijmy tradycyjnie od krótkiego nakreślenia fabuły. Tella Holloway raczej nie uważa swojego życia za udane – jej brat ciężko zachorował, ponieważ zaś lekarze wydają się być w tej kwestii całkowicie bezradni, rodzice decydują się na przeprowadzkę z Bostonu do jakiejś zapyziałej miejscowości. Tella traci kontakt z najbliższymi przyjaciółkami, a tym samym z rzeczywistością – każdy dzień wydaje jej się następnym gwoździem do trumny.

Nieoczekiwanie jednak dziewczyna otrzymuje tajemniczą przesyłkę, a w niej instrukcje, co należy zrobić, by wziąć udział w Piekielnym Wyścigu. Prowadzić ma on przez dżunglę, pustynię, ocean i góry. Kiepska perspektywa, no nie? Zwłaszcza patrząc po samej nazwie. Ale jest mały haczyk, a właściwie bonus – na mecie na zwycięzcę czeka lekarstwo. Takie, które zdołałoby uzdrowić jej brata. Tella domyśla się, że nie jedyna chce zdobyć główną nagrodę i że trzeba będzie wygraną okupić krwią rywali, decyduje się jednak na start.

Co się dzieje po starcie i jak przebiega sam wyścig? Tego nie zdradzę. Powiem Wam jedynie, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie, luźno i… szybko. Mi lektura tych 368 storn zajęła 2 godziny i 45 minut ;) Podczas czytania na myśl przychodziły mi m.in. „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins oraz trylogia „Niezgodna” Veroniki Roth, ale – pragnę zaznaczyć – tylko i wyłącznie w kontekście tego, że grupa osób podejmuje się wzięcia w czymś udziału, mając na uwadze m.in. dobro swojej rodziny. Równie dobrze może Wam się skojarzyć z „Wielkim Marszem” Richarda Bachmana (czyli zakamuflowanego Stephena Kinga) – tak czy owak, powieść Victorii Scott do mnie przemawia. I to na tyle, że z niecierpliwością będę wypatrywać początku 2016 roku i premiery drugiego tomu, zatytułowanego „Kamień i sól”.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu IUVI.

Autor książki: Victoria Scott
Tytuł książki: Ogień i woda
Tytuł oryginalny: Fire & Flood
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Marzena Dziewońska
Liczba stron: 368
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: