Książka

„Odstawieni. Ewolucja karmienia piersią. Historia kontrowersji” – Jennifer Grayson

pol_pl_Odstawieni-Ewolucja-karmienia-piersia-Historia-kontrowersji-210_1BASIA:

Okładkowo:

Okładka Time’a z matką karmiącą kilkulatka. Facebook usuwający zdjęcia karmiących kobiet. Papież Franciszek zachęcający matki do karmienia w Kaplicy Sykstyńskiej – jak to się stało, że procesowi biologicznemu towarzyszy tyle kontrowersji?

➡ „Odstawieni. Ewolucja karmienia piersią. Historia kontrowersji” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Reporterskie śledztwo Jennifer Grayson (pracującej dla Huffington Post, publikującej także w USA Today i Washington Post) prowadzi nas do zakamarków laboratoriów badających mleko kobiece, kultowego gabinetu doktora Searsa i pokazuje, do jakiego szaleństwa doprowadziła fiksacja na punkcie erotycznej przydatności kobiecego biustu.

„Odstawieni” ukazują, jak wygląda karmienie niemowląt w ortodoksyjnych społecznościach religijnych, dlaczego na Tajwanie odsetek niemowląt karmionych piersią poszybował ostatnio w górę i dlaczego rząd Stanów Zjednoczonych jedną ręką wręcza ulotki o korzyściach naturalnego karmienia, a drugą hojnie rozdaje mleko modyfikowane, stając się najlepszym klientem jego producentów.

Książka stanowi niezwykle ważny głos w debacie o zdrowiu publicznym, tym bardziej frapujący, że zabrany z pełnym pasji zaangażowaniem, które jednak nie przesłania chłodnej analizy faktów.

➡ „Odstawieni. Ewolucja karmienia piersią. Historia kontrowersji” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Komu się spodoba?

Przede wszystkim to tytuł dla kobiet w ciąży. Dla kobiet, które już za chwilę będą stały przed dylematami: karmić piersią czy butelka, jak długo, po co, jak to było kiedyś, jak jest teraz. Poza tym książka powinna zainteresować tzw. laktywistki, czyli wszystkie osoby promujące karmienie piersią, konsultantki laktacji, a także wszystkie osoby pracujące na oddziałach położniczych. W ostateczności poleciłabym książkę tym kobietom, które nie maja czasu – ponieważ wykonują najcięższą i najważniejszą pracę tego świata, czyli matkom karmiącym – takim, jak na przykład ja.

Dla kogo książka?

Początkowo pod tym pytaniem widniało to, co przeczytaliście powyżej – i wszystko by się zgadzało, gdyby nie fakt, że uważam, iż oprócz osób, które wymieniłam powyżej, dobrze by było, gdyby tę książkę przeczytali (a raczej powinni ją przeczytać) przede wszystkim mężczyźni, szczególnie ci seksistowscy, którym za wiele się wydaje. Przez których poziom karmienia wygląda własnie tak, jak wygląda. A także lekarze, nie uzupełniający swojej wiedzy, a twierdzący, że mleko matki po… (tutaj bywa różnie, bo nie mogą się zdecydować)… po 6, 8, 12 i więcej miesiącach to woda. Ci wszyscy, którzy widząc matkę karmiącą dziecko ponad roczne mówią jej, żeby dała dziecku coś normalnego do jedzenia.

➡ „Odstawieni. Ewolucja karmienia piersią. Historia kontrowersji” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

O czym?

Przede wszystkim o karmieniu piersią. Ale niech nie zmyli was tytuł, bo książka wcale, a wcale nie jest o coraz szybszym, coraz bolesnym i w ogóle „a fe!” w dzisiejszym świecie odstawianiu od piersi. O tym jest ostatni rozdział.

Mimo, że książkę czyta się bardzo lekko, zawiera liczne przykłady, czasem nawet pojawi się jakiś żarcik czy śmieszny dialog – jest to książka popularnonaukowa.

Autorka to matka dwójki dzieci, Amerykanka wprowadzająca często w konsternację otoczenie, a w niepokój i zdenerwowanie swoją rodzinę. Karmiąca długo, nieprzerwanie, w tandemie. Napisała tę książkę, żeby odkryć i pokazać, oswoić – ale i przerazić, zmierzyć się z wszystkimi faktami, ale i mitami dotyczącymi karmienia piersią.

To o czym w końcu ta książka?

Najpierw dowiadujemy się trochę o autorce, która sama została wykarmiona butelką ponieważ… No chyba nie myśleliście, że wam powiem? ;) Dowiadujemy się trochę historii o tym, jak to było kiedyś, ale jak mówi sama autorka: „historycy ograniczają się do badania pozostałości kultur historycznych, a osoby które karmiły niemowlęta to rzadko ci sami ludzie, którzy pozostawili po sobie jakąś dokumentację”. Historycznie niestety wiemy bardzo, bardzo niewiele o karmieniu piersią. Może dlatego, że jest to pierwszy tak oczywisty sposób (nie tylko) żywienia niemowląt. Tak oczywisty, że zanim powstała jakakolwiek mieszanka, brak pokarmu bądź inny powód niemożliwości karmienia kobiety rozwiązywały inaczej. Czym właściwie jest mleko? Niestety, w ogóle niewiele wiemy w tym temacie. Naukowcy rozbierają je na czynniki pierwsze i wtedy dopiero dowiadujemy się, jak niewiele wiemy, ponieważ oprócz około 20 składników pozostają jeszcze setki (o ile nie tysiące) nieodkrytych jeszcze substancji, wchodzących w skład tego cudownego napoju.

➡ „Odstawieni. Ewolucja karmienia piersią. Historia kontrowersji” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Pytania, pytania, pytania…

Autorka zadaje sobie, specjalistom różnych dziedzin i innym ludziom setki pytań. Dlaczego coś tak naturalnego wywołuje tyle kontrowersji? Dlaczego Francuzki nie wstydzą się odsłaniać piersi, a jednak wskaźnik naturalnego karmienia kraju należy do najniższych? Czy specjalne pokoje do karmienia zachęcają do karmienia w przestrzeni publicznej, czy raczej zniechęcają? Czy kilkulatek ssący pierś jest molestowany, a może molestuje? Pierś jest fetyszem, pożywieniem, bronią, manipulacją… Do kogo właściwie należą lub kto ma do nich prawo? Znajdziemy setki takich pytań i odpowiedzi, choć w tym drugim przypadku to nie zawsze, bo na niektóre pytania trzeba poszukać odpowiedzi w sobie.

Osobiście…

…czytając ja ku wielkiemu zaskoczeniu i w sobie odkryłam pewne stereotypy. Książka pozwoliła mi się pozbyć niektórych mylnych przekonań, poukładać i uzupełnić resztę wiedzy w tym temacie. Nie żałuję i polecam każdej matce.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Mamania.

„Odstawieni. Ewolucja karmienia piersią. Historia kontrowersji” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Jennifer Grayson
Tytuł książki: Odstawieni. Ewolucja karmienia piersią. Historia kontrowersji
Tytuł oryginalny: Unlatched. The Evolution of Breastfeeding and the Making of a Controversy
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jowita Maksymowicz-Hamann
Liczba stron: 336
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: