Książka

„Oczy szeroko otwarte” – Noreena Hertz

oczy-szeroko-otwarte-b-iext27101783Żyjemy w świecie pełnym informacji – gdzie nie spojrzymy, atakują nas liczne treści. Billboardy, telewizja, portale społecznościowe – długo by wymieniać, a końca i tak nie byłoby za prędko widać. Jak umieć przeżyć i nie zwariować w tej cyfrowej dżungli?

Noreena Hertz już w tytule swojej książki sugeruje, byśmy mieli „oczy szeroko otwarte”. Idąc tym tropem, warto posłuchać także naszego narodowego wieszcza, który w „Odzie do młodości” pisał: „tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, łam, czego rozum nie złamie”. Brzmi pięknie, ale z wykonaniem już gorzej, prawda? Bo co to niby oznacza?

Autorka książki skrupulatnie, krok po kroku prowadzi nas ku większej świadomości wagi podejmowanych przez nas decyzji – a co za tym idzie, także wiążących się z nimi konsekwencji. Które źródła informacji powinniśmy uznać za rzetelne? Jak oddzielić istotne dla nas treści od medialnego bełkotu? To tylko nieliczne z pytań, na jakie Noreena Hertz pomaga nam znaleźć odpowiedzi.

Ba, nie tylko znaleźć, ale i wprowadzić w czyn. Tak, byśmy stali się mądrymi, pewnymi siebie decydentami, nie podatnymi na manipulacje. I muszę przyznać, że ta książka faktycznie otwiera oczy, a następnie pomaga utrzymać je szeroko otwarte. Dużo daje do myślenia i zdecydowanie zalicza się do tych pozycji, które należy przeczytać wielokrotnie – a następnie przekuwać słowa w czyn.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Muza S.A..

Autor książki: Noreena Hertz
Tytuł książki: Oczy szeroko otwarte
Tytuł oryginalny: Eyes Wide Open: How to Make Smart Decisions in a Confusing World
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jolanta Sawicka
Liczba stron: 336
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: