Książka

„Obrączka diabła” – Vidar Sundstøl

obrączka_diabła01PRZEMEK:

Kryminały z wydawanej przez Media Rodzinę serii Gorzka Czekolada biorę z reguły w ciemno. Jeszcze nigdy nie zawiodłem się na tytułach, wchodzących w skład tej słodko-mrocznej serii, zatem jeszcze przed lekturą miałem niemal stuprocentową pewność, że będę zadowolony z dokonanego przeze mnie wyboru.

➡ „Obrączka diabła” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Max Fjellander – prywatny detektyw z Norwegii, mieszkający od dawna w USA – wraca po latach w rodzinne strony. Przyczyną jest pogrzeb jego byłego przyjaciela i współpracownika z czasów, gdy obaj służyli w tutejszej policji. Knut podobno popełnił samobójstwo, jednak Fjellander nie jest przekonany, czy tak właśnie było. Postanawia powęszyć tu i ówdzie…

Kiedy na jaw wychodzi fakt, że w okolicy zginęła Cecilie Wiborg, studentka badająca lokalny folklor, zaś trzydzieści lat wcześniej w podobnych okolicznościach przepadł bez wieści młody naukowiec, Peter Schramm, okazuje się, że sprawa może być o wiele trudniejsza, niż się spodziewano. Zwłaszcza, że całość zaczyna niebezpiecznie zahaczać o temat pradawnego, lokalnego kultu świętego Mikołaja…

Vidar Sundstøl w bardzo interesujący sposób wprowadza czytelnika w świat lokalnych wierzeń oraz niesnasek pomiędzy rdzennymi a napływowymi mieszkańcami okolicy. Co ciekawe, robi to z iście naukową precyzją, dbając o to, by informacje historyczne – zarówno dotyczące okręgu Telemark, jak i tamtejszych kultów, trafiły do czytelnika w jak najbardziej zbliżonej do prawdy postaci. To zaś sprawia, że lektura oprócz przyjemności niesie także dość spory walor edukacyjny – mnie skłoniła na przykład do przeczesywania Wikipedii i odkrywania tajemnic najbardziej znanego budynku w… Karpaczu.

„Obrączka diabła” to naprawdę rzetelnie napisana, a zarazem niesamowicie intrygująca historia, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, a wszystko to spowite jest pewną dozą tajemniczości i religijności. Jeśli lubicie tego typu klimaty – to lektura zdecydowanie dla Was!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

„Obrączka diabła” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Vidar Sundstøl
Tytuł książki: Obrączka diabła
Tytuł oryginalny: Djevelens giftering
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Katarzyna Tunkiel
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: