Audiobook

„Nowy wspaniały świat” – Aldous Huxley

nowy-wspanialy-swiat-b-iext3730604Obok „Roku 1984” George’a Orwella książka ta była jedną z planowanych przeze mnie na ten rok pozycji, które w końcu powinienem nadrobić. Dopiero pod koniec roku postanowieniu stało się zadość i udało mi się wysłuchać audiobooka.

Wydając swą książkę w 1932 roku Huxley zabrał czytelnika w bardzo odległą przyszłość – do roku XXCC, zwanego ówcześnie XX rokiem ery Forda. Nauka, w tym i genetyka, posunęła się znacznie do przodu. Ludzie nie są już żyworodni – nowe jednostki powstają w laboratoriach, zaś dzięki procesowi Bokanowskiego z jednej komórki jajowej możne powstać do 96 osobników. Identycznych. Wszyscy wyglądają tak samo, a za sprawą prania mózgów od maleńkiego także tak samo myślą i funkcjonują.

Są jednak miejsca, gdzie mieszkają „dzicy”, znani nam ludzie, z którymi – przynajmniej według XXI-wiecznych standardów – wszystko „w normie”. Jeden z nich, nieświadomy ewentualnych konsekwencji, trafia do tytułowego nowego świata. Ale czy aby na pewno także „wspaniałego”?

Huxley w swojej antyutopii rewelacyjnie rysuje hipotetyczne efekty postępu i naszego rozwoju jako gatunku dominującego na tej planecie. Zderzenie obu cywilizacji („nowej” i „dzikiej”) daje do myślenia i każe zastanowić się, dokąd zmierzamy oraz ile jeszcze jest człowieka w człowieku…

Mnie zaś ponadto lektura zmotywowa jeszcze bardziej do przeczytania tych „klasyków”, które nadal są przede mną… Jakieś propozycje?

Autor książki: Aldous Huxley
Tytuł książki: Nowy wspaniały świat
Tytuł oryginalny: Brave New World
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Bogdan Baran
Liczba stron: 256
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1932
Rok pierwszego polskiego wydania: 1933

Sprawdź także: