Książka

„Niezgodna” – Veronica Roth

niezgodna-filmowaAGNIESZKA:

Kiedy początkowo słyszałam o jakiś popularnych seriach, natychmiast w mojej głowie pojawiała się myśl: „muszę to przeczytać”. Nie jestem typem osoby, która lubi tylko jeden gatunek, toteż począwszy od fantastyki, a skończywszy na romansach, lubiłam zagłębiać się w znane serie. Jednak kiedy usłyszałam początkowo o „Niezgodnej”, było trochę inaczej. Byłam bardzo nieprzekonana co do książki, wciąż miałam wrażenie, że ludzie mówią o czymś, co już kiedyś czytałam, albo raczej o jakieś zbitce paru popularnych serii w jedno. Trochę mnie to odrzucało. Potem jednak brat z bratową sprawili mi tę książkę jako prezent na święta, no i tak jakoś… no, skoro dostałam, to już przeczytam. I nie żałuję ;)

Książka opowiada o nastolatce – Beatrice Prior, która żyje w przyszłościowym Chicago. Społeczność tego miasta podzieliła się na pięć frakcji, z których każdą cechują inne charaktery. Co roku natomiast szesnastolatkowie z każdej frakcji mają prawo dokonać wyboru, czy chcą pozostać w rodzinnym odłamie, czy opuścić go na zawsze i wstąpić do innego. Beatrice staje więc przed trudnym wyborem. Podczas dokonywania go okazuje się jednak, że nie jest ona taka, jak wszyscy i koniecznie musi to ukryć – nawet przed rodziną. Co sprawia, że jest inna? Czy uda jej się dochować sekretu? Tu już zachęcam do lektury ;)

Jak to w książkach tego typu, nie może zabraknąć tez młodzieńczego romansu, z czym – jak dla mnie ostatnio autorzy przesadzają… Ahhh, ileż by było ciekawszej literatury, gdyby w każdej tego typu książce nie było jednej i tej samej bajki o dwójce zakochanych… Ale to tylko moja opinia, prawdopodobnie większość młodych sięga po tego typu książki z tego właśnie powodu.

Mnie w każdym razie bardziej wciągnęła sama fabuła i koncepcja świata futurystycznego, z czego bardzo ciekawy jest sam motyw podziału na frakcje (choć wydawać by się mogło, że pomysł istnie skopiowany od pani Susanne Collins i jej „Igrzysk Śmierci”, to na swój sposób jest to dość oryginalne podejście). Może nie jest to arcydzieło, ale potrafi nieźle wciągnąć człowieka. Ja więc czekam już na trochę czasu wolnego i zabieram się za kolejne części.

Powstał oczywiście film (niestety wciąż nie miałam przyjemności zobaczyć), który wiele osób poleca, zachęcam jednak do zapoznania się wcześniej z lekturą książki. Zawsze możemy sobie wyobrazić po swojemu świat przedstawionego nam obrazu ;)

Autor książki: Veronica Roth
Tytuł książki: Niezgodna
Tytuł oryginalny: Divergent
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Daniel Zych, Maciej Nowak-Kreyer
Liczba stron: 352
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Sprawdź także: