Książka

„Niepamięć” – Jolanta Kosowska

niepamiecPRZEMEK:

Zastanawialiście się kiedyś, ja to by było stracić pamięć? Obudzić się nagle w obcym dla siebie miejscu, wśród nieznanych jakby sobie osób? Komu moglibyście zaufać, a komu nie? W jaki sposób odkryć, kim tak naprawdę jesteście? Trudno to sobie wyobrazić, bez względu na to, czy ta hipotetyczna sytuacja dotknęłaby bezpośrednio nas, czy naszych bliskich.

Podczas studiów Michał poznał Katarzynę. Wraz z nią i kilkoma kolegami stanowili nierozerwalny wręcz zespół, ekipę świetnie zgranych przyjaciół. I choć naprawdę dobrze dogadywali się jako przyjaciele, to wiadomo, ze gdzie kobieta i mężczyzna, tam i inne emocje się mogą z czasem pojawić…

Tymczasem pojawił się Roman – zakochany w Kasi amant, stanowiący nieme zagrożenie. Po – nomen omen – walce o dziewczynę Michał, po pewnych komplikacjach, wyjeżdża za granicę – podejmuje się pracy w Niemczech. W tym samym czasie Roman i Kasia, według powszechnej opinii zwiedzają i odkrywają uroki Chorwacji. Kiedy wiec niespodziewanie obaj panowie trafiają na siebie po paru latach, rodzi się zasadnicze pytanie: Gdzie jest Kasia? Dlaczego się nie odzywa? I dopiero tutaj w grę wkracza tytuł powieści…

Przyznam szczerze, że może uznacie moje powyższe słowa za jeden, wielki spoiler, ale… i tak dacie się wielokrotnie zaskoczyć podczas lektury, nawet znając powyższe fakty – w dużej merze dostępne na czwartej stronie okładki. To historia nietypowa, dużo w niej przypadków, nieszczęść, niedopowiedzeń. Wydaje się na pierwszy rzut oka o wiele bardziej gorzka niż słodka, ale ma w sobie to coś, co każe nam czytać dalej.

Zaskoczy Was także narracja – nigdy chyba nie widziałem tylu retrospekcji i zmian punktu widzenia. Obserwujemy świat z perspektywy jednego bohatera w chwili obecnej, by trzy zdania dalej stać się kimś innym, w innym miejscu i czasie. A najzabawniejsze, że nie ma większych trudności, by się w tej pogmatwanej historii połapać – choć przyznaję, chwilami musiałem się zatrzymać, cofnąć kilka zdań i na nowo przeczytać, by zrozumieć, gdzie obecnie jestem lub co się właśnie wydarzyło.

I tak, jak za namową żony czasami się zastanawiam, z jakim bohaterem się utożsamiałem podczas lektury – i mam z tym problem, bo nie potrafię ;) tak w tym przypadku jestem stuprocentowo pewien, że za żadne skarby nie chciałbym być jakąkolwiek postacią z tej opowieści… Mimo, że jest to powieść naprawdę interesującą, nieszablonowa i warta lektury, to… cóż, cieszmy się, że możemy ją obserwować z zewnątrz, jako niemi świadkowie dramatu, a nie mniej lub bardziej czynni jego uczestnicy.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Novae Res.

Autor książki: Jolanta Kosowska
Tytuł książki: Niepamięć
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 480
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura polska
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012

Sprawdź także: