Książka

„Nielubiana” – Nele Neuhaus

NielubianaPRZEMEK:

Nazywana królową kryminału w Niemczech, pierwsze książki wydała własnym sumptem, tym samym rozpoczynając przygodę wielu czytelników z Oliverem von Bodensteinem i Pią Kirchhoff. Dopiero teraz w Polsce jednak zostaje wydana jej pierwsza powieść z tejże serii – postanowiłem zatem przeczytać wszystkie siedem, tym samym przygotowując dla Was „Tydzień z Nele Neuhaus”. Zapraszam do lektury!

W jeden z sierpniowych poranków policja odnajduje zwłoki prokuratora. Na miejsce, do nowej współpracownicy – Pii Kirchchoff – przybywa szef lokalnych stróżów prawa, Oliver von Bodenstein. Mężczyzna decyduje się poprowadzić śledztwo, jednak już po chwili policjanci zostają wezwani w kolejne miejsce: w Kelkheim, u stóp wieży Atzelberg znaleziono zwłoki młodej kobiety. Wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo, skacząc z wieży. Dlaczego leżąca u stóp wieży kobieta była – jak sugeruje tytuł – nielubiana? Czym „zasłużyła” na śmierć? I czy ma z tym coś wspólnego martwy prokurator?

Policjanci początkowo nie łączą ze sobą obu spraw, wkrótce jednak wychodzi na jaw kilka faktów, które powodują, że wszystko nabiera zupełnie innego znaczenia. Śledztwo zaczyna niespodziewanie prowadzić do jednej z luksusowych stadnin koni w okolicy, zaś krąg podejrzanych rozszerza się, obejmując swoim zasięgiem nie tylko rodzinę i znajomych, ale też grono wpływowych osób.

Pierwsze spotkanie z Pią i Oliverem należy moim zdaniem do całkiem udanych. Para funkcjonariuszy daje się bardzo dobrze poznać od strony zawodowej oraz – nieco delikatnie – od strony prywatnej. To nie tylko sprawia, że przywiązujemy się do bohaterów, którzy – jak to w kryminałach – niemal całe dnie spędzają w pracy, próbując rozwikłać sprawę, którą aktualnie mają na tapecie, ale… zasiewa się w nas takie maleńkie ziarenko, które kiełkuje i rośnie z niego chęć poznania bohaterów jeszcze lepiej, jeszcze bardziej, jeszcze prywatniej…

Powiem więcej – sprawia, że pozostałe sześć tomów serii zerka na czytelnika złowieszczo z półki i krzyczy: „Przeczytaj mnie!”. Próbowałem się im oprzeć, ale nie wyszło… ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Nele Neuhaus
Tytuł książki: Nielubiana
Tytuł oryginalny: Eine Unbeliebte Frau
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Anna i Miłosz Urbanowie
Liczba stron: 408
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: