E-book

„Nie patrz w tamtą stronę” – Marcin Grygier

Nie.patrz.w.tamta.stronaPRZEMEK:

Choć tytuł książki już na pierwszy rzut oka budzi zainteresowanie, to muszę przyznać, że dopiero po przeczytaniu powieści i zebraniu wszystkich faktów w jedną, logiczną całość, nabrał on dla mnie konkretnego znaczenia. To dobrze świadczy moim zdaniem o tym debiucie literackim – na „dzień dobry” autor zasiewa w nas ziarenko, a potem je delikatnie i baaardzo powoli podlewa, odsłaniając poszczególne fakty.

Dla nadkomisarza Romana Waltera rozpoczyna się kolejny, pozornie zwyczajny dzień. Do czasu, aż trafia do Puszczy Kampinoskiej, gdzie dokonano nietypowego odkrycia – znaleziono bowiem ciało młodej dziewczyny, której ucięto głowę, a w zamian położono na jej miejscu koński łeb. Walter, rozpamiętujący swą trudną przeszłość oraz sięgający chętnie po kojący ból alkohol, staje przed trudnym zadaniem rozwiązania tej nietypowej sprawy. Wkrótce okazuje się, że morderca niemal z całą pewnością uderzy ponownie – pytanie: W kogo? I z jakich pobudek?

W swojej debiutanckiej powieści Marcin Grygier prowadzi czytelnika wielotorowo – równocześnie poznajemy wątki prowadzonego przez Waltera śledztwa, dowiadujemy się o prześladującej go przeszłości oraz poznajemy historię pewnego mężczyzny, co do którego od razu nabierany pewności, że ma jakiś związek ze sprawą, natomiast przy braku odsłoniętych kart trudno nam spekulować co, gdzie i jak.

Lektura przypomina zatem nieco zabawę puzzlami: równolegle układamy trzy fragmenty, ale przez długi czas brakuje nam płytek stanowiących ich spoiwa. Mnie osobiście taki schemat powieści bardzo przypadł do gustu – o wiele ciekawiej szukało się powiązań i motywów niż „tradycyjnie”, a zarazem można było zauważyć, w jaki sposób przeszłość wywiera na bohaterach konkretne decyzje, działania, mające mniej lub bardziej pozytywne skutki.

Jeśli szukacie zatem nietypowego kryminału, będącego zarazem naszą rodzimą „produkcją” – gorąco Wam polecam powieść „Nie patrz w tamtą stronę” Marcina Grygiera. A w którą stronę nie patrzeć i dlaczego? O tym przekonajcie się sami ;)

Za udostępnienie e-booka do recenzji
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Autor książki: Marcin Grygier
Tytuł książki: Nie patrz w tamtą stronę
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 448
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: