Książka

„Nie mamy pojęcia” – Jorge Cham, Daniel Whiteson

JCDW_WHNI_cover_PL_front_poprawiony-709x1024PRZEMEK:

Wydawać by się mogło, że czytanie książki o fizyce do najprzyjemniejszych doświadczeń nie należy i mało kto ma ochotę robić to z własnej, nieprzymuszonej woli. Mając jednak na uwadze pozytywne wrażenie, jakie wywarły na mnie „What if? A co, gdyby?” oraz „Tłumacz rzeczy” Randalla Munroe, byłem przekonany, że i w tym przypadku czeka mnie pełna śmiechu interesująca podróż po meandrach fizyki.

➡ „Nie mamy pojęcia” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Już w samym tytule książki autorzy przyznają, że „Nie mają pojęcia”, dobitnie prezentując to prostym programem kołowym: to, co znamy we wszechświecie, stanowi zaledwie 5% tegoż wszechświata. 27% stanowi ciemna materia (czymkolwiek jest), o pozostałych 68% cóż… zgadliście: Nie mamy pojęcia!

Ta książka wbrew pozorom zawiera o wiele więcej pytań niż odpowiedzi – każda z nich bowiem zmusza czytelnika (i autorów) do postawienia kolejnych pytań, przez co wszechświat jawi się jako jedna, wielka nieodgadniona sprawa, która każdego dotyka. Jorge Cham i Daniel Whiteson jednak absolutnie nas w ten sposób nie demotywują – a wręcz przeciwnie – zachęcają do sięgania tam, gdzie wzrok nie sięga.

Gdybym zamiast książek do fizyki, zawierających nudne formułki i zadania, w liceum (na mat-fizie) trzymał w rękach tę przezabawną i bardzo mądrą książkę popularnonaukową, być może nadal jednym z moich czołowych zainteresowań byłyby loty w kosmos ;) Cham i Whiteson niemal na każdym kroku zachęcają nas do wykroczenia daleko poza granice naszej wyobraźni, dzięki czemu całą naszą dotychczas stuprocentową pewną wiedzę nieustannie poddajemy w wątpliwość. Super!

Dla mnie lektura „Nie mamy pojęcia” stanowiła bardzo przyjemną odskocznię od literatury pięknej i jestem przekonany, że w Waszym przypadku też tak będzie. Sprawdźcie zatem koniecznie, o czym – mimo przekonania – nie macie pojęcia ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

„Nie mamy pojęcia” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Jorge Cham, Daniel Whiteson
Tytuł książki: Nie mamy pojęcia: Przewodnik po nieznanym wszechświecie
Tytuł oryginalny: We Have No Idea
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Michał Romanek
Liczba stron: 384
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki przyrodnicze
Forma: Poradnik
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: