Książka

„Myszorek Jorge i Papież Franciszek. Przyjaźń w sercu Watykanu” – Stefano Gorla

OKL_Myszorek-Jorge_tom-1_Przyjazn-w-serce-Watykanu_800pxBASIA:

Przepięknie ilustrowana książeczka opowiadająca o małej myszce, jaką jest Jorge i jego nietypowej przyjaźni z wspaniałym człowiekiem… jakim jest Papież Franciszek.

Jorge to bardzo ciekawska i odważna myszka, wędrująca po kamieniczkach Watykanu. Te dwie cechy doprowadzają ją kiedyś do ogrodu samego Papieża, a nawet przed samo oblicze Jego Świątobliwości. Myszorek jest przejęty sytuacją, a Papież tym, że przemówiła do niego mysz – szybko jednak nawiązują przyjemną pogawędkę. Przed rozstaniem umawiają się już na następne spotkanie. Rodzina myszorka, początkowo niedowierzająca w nietypową przyjaźń z człowiekiem, z ciekawością słucha kolejnych relacji z rozmów z Ojcem Świętym. Pewnego dnia, a właściwie już nocy, Jorge zapuszcza się na najbardziej niebezpieczne miejsce dla małego gryzonia: niczym nie osłonięty i pozbawiony jakichkolwiek kryjówek plac świętego Piotra. Stoi tam nietypowe ogrodzenie, kryjące coś w środku. Następnego dnia ciekawość zwyciężyła i mimo kręcących się wokół ludzi i jego odwiecznego wroga – kota – udało mu się pokonać przeszkody. To, co tam usłyszał i zobaczył, jeszcze bardziej rozpaliło jego ciekawość, którą zaspokoił na następnym spotkaniu z Papieżem.

Kusiło mnie, żeby pozostawić recenzję w tym miejscu jednak jako rodzic chcę wiedzieć, jakie wartości niesie za sobą dana książka dla dzieci, a oprócz już wymienionych – choć nie wprost – jak możliwość przyjaźni zwierzęcia z człowiekiem, przyjemną opowiastką, pokazanie innej perspektywy, to dalej jest ich jeszcze więcej, dlatego postanowiłam uchylić jeszcze trochę rąbka tajemnicy. Myszka, a więc i my i nasze dziecko, dowiaduje(my) się jakby od samego Papieża, co to jest żłóbek i stajenka, a także poznaje(my) historię kto i kiedy zbudował je jako pierwszy, czyli genezę tradycji stawiania bożonarodzeniowych stajenek. Innego wieczoru spotykają się tam razem i Papież tłumaczy myszce, kto i dlaczego się tam znalazł, ale to już musicie odkryć sami – to znaczy z Jorgem i Papieżem Franciszkiem.

Oczywiście z powodu dosyć mocnego akcentu bożonarodzeniowego, książeczka ta jest najlepszym prezentem na Mikołaja lub święta, ale myślę, że także w inne pory roku będzie wartościową lekturą. Na okładce nie ma żadnego określenia co do wieku, a trudno to określić po samych recenzjach. Na niektórych stronach pojawia się dość dużo tekstu, jednak dosyć prosty język pozwoli na skupieniu myślę, że już co niektórym trzylatkom, a dla cztero- i pięciolatków będzie w sam raz. Jest to pierwsza książeczka przygód myszorka, napisana przez księdza Stefano Gorla – pasjonata komiksów, który uwielbia też czytać, słuchać muzyki i pisać. Dziennikarz i eseista pisał już skierowane dla dzieci i młodzieży periodyki Wydawnictwa Świętego Pawła. Historyjka została zilustrowana przez Ivano Ceriani, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Mediolanie.

Przyjemnego czytania! Już wkrótce recenzja kolejnej części ich przygód, związanych tym razem z Tajemnicą Jerozolimy :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Święty Wojciech.

Autor książki: Stefano Gorla
Tytuł książki: Myszorek Jorge i papież Franciszek. Przyjaźń w sercu Watykanu
Tytuł oryginalny: Storia di Topo Jorge e de lPApa che diventó suo amico. Un racconto di Natale
Język oryginalny: włoski
Tłumacz: Anna Gogolin
Liczba stron: 56
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Litreatura dziecięca
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: