Książka

„Mroczny zakątek” – Gillian Flynn

mrocznyzakatek„Klan Dayów mógł istnieć aż po dziś dzień.
Pech chciał, że syn rodu rudy swir Ben
Poprosił szatana o dar ciemnej mocy
I zarżnął rodzinę pewnej mroźnej nocy.

Udusił Michelle gołymi rękami
Po Debby zostały tylko mokre plamy
Na końcu wykończył swą matkę Patty,
Odstrzelił jej łeb, wbił w pierś nóż zębaty.

Najmłodsza Libby znalazła ukrycie
I żyje do dziś, lecz co to za życie”

Zacytowany powyżej wierszyk to – rzekomo – szkolna rymowanka, około 1985 roku, któa otwiera powieść Gillian Flynn opowiadającą właśnie o najmłodszej Libby. Od masakry, w której zginęła jej matka i dwie siostry, a jedyny brat trafił do więzienia, skazany na dożywocie, minęło już dwadzieścia pięć lat. Ben dalej gnije za kratkami, Libby natomiast skończył się fundusze.

Nieoczekiwanie Libby otrzymuje propozycję wsparcia finansowego od członków Klubu Zbrodni – osób będących święcie przekonanych o tym, że Ben został niesłusznie skazany. W zamian za pieniądze Libby ma pomóc w uwolnieniu brata. Ale czy to możliwe, że Ben jest niewinny?

Libby musi nie tylko zmierzyć się z przeszłością, z tym co nagłaśniały do tej pory media na temat owej nieszczęsnej nocy, ale także z własną świadomością – co widziała na własne oczy? Co jej ktoś wmówił tuż przed złożeniem zeznać? Jeśli Ben byłby faktycznie niewinny, to w takim razie kto stoi za morderstwem trzech osób i dlaczego wciąż jest na wolności?

Gillian Flynn, podobnie jak w swojej najnowszej powieści „Zaginiona dziewczyna„, często zmienia perspektywę, z jakiej czytelnik obserwuje wydarzenia. Towarzyszymy nie tylko współczesnej Libby, poszukującej prawdy i pomagającej członkom Klubu Zbrodni. Jesteśmy też świadkami wydarzeń sprzed 25 lat, obserwując świat oczami Patty Day – matki i głowy rodziny – lub samego Bena.

Cóż, pozostaje mi tylko potwierdzić to, co napisałem podczas recenzowania „Zaginionej dziewczyny” – Gillian Flyn wspięła się na wyżyny swojego fachu i innym niełatwo będzie ją strącić z fotelu królowej thrillerów. Z ciekawostek – w produkcji jest właśnie ekranizacja książki. Reżyserem jest Gilles Paquet-Brenner, zaś w rolach głównych wystąpią m.in. Charlize Theron, Tye Sheridan i Chloë Grace Moretz.

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.

Autor książki: Gillian Flynn
Tytuł książki: Mroczny zakątek
Tytuł oryginalny: Dark Places
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Mateusz Borowski
Liczba stron: 512
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2011

Sprawdź także: