Książka

„Mówiąc inaczej” – Paulina Mikuła

mowiac-inaczejPRZEMEK:

Kto nie kojarzy Pauliny i jej kanału „Mówiąc inaczej”, ten szybciutko klika TUTAJ i nadrabia zaległości na YouTube. Po tym, jak – jako kolejna blogerka – poinformowała o tym, że Znak wyda jej książkę, byłem ogromnie ciekaw, co takiego przygotowała dla swoich widz… znaczy czytelników ;)

Tych, którzy spodziewali się tutaj opinii, że książka to „to, co na jutubie, tylko w papierze”, muszę niestety rozczarować – i to z dwóch powodów. Po pierwsze – nie widziałem wszystkich filmików Pauliny, wiec nie mogę w pełni rzetelnie udzielić odpowiedzi. Po drugie – informacje z filmików, które widziałem, i owszem – znajdziemy w książce – ale okraszone dodatkowymi komentarzami czy przykładami, a tym samym w o wiele bogatszej wersji. Pozostaje mi jedynie przyjąć założenie, że z pozostałymi filmami sytuacja ma się identycznie.

Paulina w zabawny, a zarazem prosty sposób tłumaczy zawiłości naszego języka, bawiąc się nim i ucząc jednocześnie. I jasne: lektura nie sprawi, że w stu procentach przestanie dla nas „polska mowa być gumowa” (zresztą sama autorka twierdzi, że nadmierna sztywność byłaby zła), ale z pewnością nawet po szybkiej lekturze zostanie nam w głowie odrobina nowej wiedzy, która przyczyni się do wzrostu naszego puryzmu językowego. A l to przecież nam chodzi, sięgając po ten tytuł :)

Bardziej zaawansowani czytelnicy (by nie powiedzieć: ambitniejsze jednostki) znajdą na ostatnich stronach kilka zadań oraz testów, sprawdzających nie tylko aktualną wiedzę w kwestiach językowych, ale też badających naszą (jakże istotną i zanikającą) umiejętność czytania ze zrozumieniem. Polecam wykonać je, a następnie – jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba – podjąć odpowiednie działania mające na celu bycie bardziej ąę niż średnio zdolny szympans ;)

Jeśli zatem brakuje Wsm zabawy, spróbujcie razem z Pauliną pobawić się językiem (jakkolwiek to brzmi) – nie pożałujecie! :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Paulina Mikuła
Tytuł książki: Mówiąc inaczej
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 288
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Językoznawstwo, nauka o literaturze
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: