Książka

„Motylek” – Katarzyna Puzyńska

motylekChoć Katarzynę Puzyńską na Facebooku i Instagramie obserwuję już od dłuższego czasu, a o kryminałach, których akcja toczy się w Lipowie słyszałem same dobre słowa, to dopiero teraz wziąłem się za ich lekturę. Nie ukrywam, że powodem stała się coraz bliższa data premiery czwartego tomu cyklu – już 16 czerwca trafi on na półki księgarni, a być może i Waszych domów ;)

Lipowo – mała, niepozorna wieś na Mazurach. To tu po rozwodzie postanawia się przeprowadzić Weronika Nowakowska, młoda psycholożka z Warszawy. Niespodziewanie wkrótce po jej przybyciu wiejska sielanka zostaje zaburzona przez anonimową zakonnicę – a raczej jej ciało, brutalnie rozjechane, leżące tuż przy szosie.

Zbrodnia wstrząsa nie tylko mieszkańcami wsi, ale i lokalnymi stróżami prawa. Do tej pory dochodzilo co najwyżej do drobnych niesnasek między sąsiadami, tymczasem szef komisariatu – Daniel Podgórski – wraz z trzema innymi funkcjonariuszami musi wytropić, kto z mieszkańców potrącił siostrę zakonną. O ile to było potrącenie…

Kim była zakonnica i co robiła w Lipowie? Kogo z mieszkańców można w ogóle podejrzewać? I kim lub czym jest tytułowy „Motylek”?

Katarzyna Puzyńska kreuje w książce zbrodnię niemal doskonałą – do ostatnich stron mało który z bohaterów domyśla się prawdy. Tak samo czytelnikowi trudno rozwikłać sprawę szybciej, niż grupie lipowskich stróżów prawa. Oprócz wciągającego kryminału autorka serwuje nam także – co warto zauważyć i docenić – portret wsi polskiej. Nieco patologicznej, z jednej strony zacofanej, a z drugiej żyjącej plotkami o wiele bardziej, niż wielkomiejskie osiedla; wsi, która odzwierciedla różne problemy społeczne XXI wieku.

Całość czyta się z zapartym tchem, na tyle, że lektura zajęła mi jakieś 9 godzin ;) I szczerze – żałuję, że dopiero teraz wybrałem się w odwiedziny do Lipowa…

Autor książki: Katarzyna Puzyńska
Tytuł książki: Motylek
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 608
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: