Książka

„Morderstwa i woń migdałów” – Camilla Läckberg

migdalyPRZEMEK:

Wydany pod koniec ubiegłego roku zbiór „Morderstwa i woń migdałów” to świetna okazja, żeby dopiero poznać jedną z najbardziej znanych (obok Lizy Marklund) szwedzkich pisarek. Dla mnie stanowił dobry argument, by na nowo wrócić do Fjällbacki i dokończyć lekturę całej serii.

Wewnątrz książki znajdziemy – o czym już po części informuje nas tytuł zbioru – krótką powieść „Zamieć śnieżna i woń migdałów” z Martinem Molinem w roli głównej. Ten tytuł już recenzowałem, więc zainteresowanych odsyłam TUTAJ, tymczasem skupię się na pozostałych elementach zbioru. Po raz pierwszy w Polsce zostały wydane bowiem także trzy nowele autorki: „Sen o Elisabeth”, „Kawiarnia Wdów” i „Elegancka śmierć” – w tej ostatniej pojawiają się postaci znane nam z pisanej przez autorkę serii, pierwsze dwie natomiast stanowią osobne byty, choć równie intrygujące, oryginalne i zaskakujące na samym finiszu.

Na tym kończy się część „opowieściowa”, następnie czytelnik przechodzi do lektury biografii Camilli Läckberg, historii jej pisania, rozwoju jej kariery… Jest to – jak w przypadku każdej zresztą biografii – o tyle ciekawe, że każdy może z jej życiorysu wyciągnąć dla siebie coś zupełnie innego. Dodatkowo znajdziemy tu galerię najważniejszych postaci, występujących na łamach jej powieści, oraz krótkie streszczenia wszystkich dziewięciu tomó cyklu. Na sam koniec, szwedzka autorka bestsellerów przygotowała Szkołę detektywów Camilli – czyli krótki, acz treściwy kurs pisania kryminałów. Oprócz kilku przygotowanych przez Läckberg lekcji teoretycznych, czytelników czeka także praktyka, w postaci zadań do wykonania czy też lektur, które warto przeczytać.

„Morderstwa i woń migdałów” to bez wątpienia obowiązkowa pozycja dla fanów autorki i jej kryminalnej serii o Fjällbace, jak już jednak wspomniałem we wstępie – książka ta może także stanowić świetny powód do rozpoczęcia swojej przygody z Eriką Falck, Patrikiem Hedströmem i innymi bohaterami. Mnie natomiast sprowokowałą do tego, by może jednak zakupić własne egzemplarze serii, zamiast czytać pożyczane… ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czarna Owca.

Autor książki: Camilla Läckberg
Tytuł książki: Morderstwa i woń migdałów
Tytuł oryginalny: Mord och mandeldoft
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Inga Sawicka
Liczba stron: 288
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: