E-book

„Minimalizm” – Leo Babauta

minimalizmDoskonałość osiąga się nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, lecz gdy już niczego nie można ująć.

Na książkę Leo Babauty trafiłem dzięki żonie, która gdzieś usłyszała o niej i namawiała mnie do poszukania tej książki. Niemniej jednak także i ja przeczytałem ją z ogromnym zainteresowaniem, a obecnie próbuję przełożyć jej treści z teorii na praktykę. Na czym polega tytułowy minimalizm? To proste.

Rozejrzyj się wokół siebie: ile z przedmiotów, które Cię otaczają, jest Ci tak naprawdę potrzebnych? Może wśród zbędnych rzeczy znajdzie się ta sterta czasopism, które już dawno przeczytane zalegają na ladzie? Może połowa ciuchów w szafie? A może nawet telewizor, który obecnie spełnia jedynie niechlubną rolę zbieracza kurzu? Ano właśnie.

Posiadamy mnóstwo przedmiotów, które nie są nam ani trochę potrzebne. Co więcej – tak samo postępujemy w cyfrowym świecie, mając niesamowity bałagan na pulpicie, jak również wewnątrz folderów i dysków na komputerze. Leo Babauta – całkiem słusznie – twierdzi, że warto zainwestować w siebie, zamiast w kolejne graty do pokoju. Minimalizm, który stosuje nie tylko on ale też coraz więcej ludzi na świecie, sprowadza się do bardzo prostej zasady: „posiadaj mniej i prowadź lepsze życie”.

„Ortodoksyjni” minimaliści twierdzą nawet, że człowiekowi do życia wystarczy maksimum 100 przedmiotów – nie więcej – i dążą do tego stanu. W swojej książce Leo Babauta nie każe pozbywać się wszystkiego i ograniczać do tej liczby – niesamowicie jednak motywuje do zastanowienia się nad życiem, nad tym, ile niepotrzebnych rzeczy można zamienić na jedną – przydatniejszą i jak bardzo można w ten sposób zorganizować swoje życie.

Minimalizm to nie jest jednak sposób na życie niczym mnich – może się okazać, że wręcz przeciwnie: daleko temu do ascezy. Leo przekonuje, że kiedy oczyścimy swój dom, plan dnia, komputer, relacje, a nawet uporządkujemy potrzebę kupowania, pozostanie miejsce i czas na inne, często ciekawsze hobby, głębsze relacje, spokojniejszy odpoczynek.

Gorąco polecam każdemu, bez względu na to, w jakiej sytuacji się obecnie znajduje – Leo jako ojciec szóstki dzieci doskonale udowadnia, że jakkolwiek wygląda Twoje życie, zawsze znajduje się w nim miejsce na choć odrobinę minimalizmu.

Autor książki: Leo Babauta
Tytuł książki: Minimalizm
Tytuł oryginalny: The Simple Guide to a Minimalist Life
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Paweł Kata
Liczba stron: 128
Kategoria:
Literatura popularnonaukowa
Gatunek: nauki społeczne
Forma: poradnik
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: