Książka

„Mikołajek. Jak to się zaczęło” – Jean-Jacques Sempé, Rene Goscinny

PRZEMEK:

Duetu Sempé & Goscinny chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, podobnie jak najsłynniejszej wykreowanej przez nich postaci: Mikołajka. Sam w dzieciństwie niejednokrotnie zaczytywałem się w perypetiach tego małego urwisa. Nigdy nie miałem jednak świadomości, że pierwotnie Mikołajek był bohaterem nie książek, a… komiksów. Tak, własnie tak – i właśnie dlatego na naszym rynku pojawił się ten oto tytuł.

„Mikołajek. Jak to się zaczęło” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

Autorzy pierwotnie wykonali aż dwadzieścia opsiem komiksowych plansz, których bohaterem był mały Mikołajek. Pierwotnie ukazywały się one w belgijskim magazynie „Le Moustique”, począszy od 25 września 1955 roku, aż do 20 maja 1956 roku. Kilka lat później – 29 marca 1959 roku światło dzienne ujrzała pierwsza historia w formie opowiadania, a już rok później zaczęły się pojawiać znane nam wszystkim (a przynajmniej mam taką nadzieję) zbiorki zawierające po kilkanaście historyjek.

„Mikołajek. Jak to się zaczęło” to album zawierający owe dwadzieścia osiem planszy komiksowych, uszeregowanych w kolejności chronologicznej i – rzecz jasna – przetłumaczonych na nasz ojczysty język. Dodatkowo książka została wzbogacona o dość szczegółowe, ale niedługie biografie obu twórców tej dziecięcej legendy.

W moim odczuciu – dla fanów Mikołajka i jego przyjaciół, jest to pozycja obowiązkowa. Innych może natomiast zachęcić do sięgnięcia po książki, które Jean-Jacques Sempé i Rene Goscinny tworzyli na przestrzeni lat. Dajcie Mikołajkowi szansę! Nie pożałujecie ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak Emotikon.

„Mikołajek. Jak to się zaczęło” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Jean-Jacques Sempé, Rene Goscinny
Tytuł książki: Mikołajek. Jak to się zaczęło
Tytuł oryginalny: Le Petit Nicolas – La bande dessinée originale
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Magdalena Talar
Liczba stron: 64
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Komiks i książka obrazkowa
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2019

Sprawdź także: