Książka

„Mikołajek. Jak to się zaczęło” – Jean-Jacques Sempé, Rene Goscinny

Duetu Sempé & Goscinny chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, podobnie jak najsłynniejszej wykreowanej przez nich postaci: Mikołajka. Sam w dzieciństwie niejednokrotnie zaczytywałem się w perypetiach tego małego urwisa. Nigdy nie miałem jednak świadomości, że pierwotnie Mikołajek był bohaterem nie książek, a… komiksów. Tak, własnie tak – i właśnie dlatego na naszym rynku pojawił się ten oto tytuł.

Autorzy pierwotnie wykonali aż dwadzieścia opsiem komiksowych plansz, których bohaterem był mały Mikołajek. Pierwotnie ukazywały się one w belgijskim magazynie „Le Moustique”, począszy od 25 września 1955 roku, aż do 20 maja 1956 roku. Kilka lat później – 29 marca 1959 roku światło dzienne ujrzała pierwsza historia w formie opowiadania, a już rok później zaczęły się pojawiać znane nam wszystkim (a przynajmniej mam taką nadzieję) zbiorki zawierające po kilkanaście historyjek.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

„Mikołajek. Jak to się zaczęło” to album zawierający owe dwadzieścia osiem planszy komiksowych, uszeregowanych w kolejności chronologicznej i – rzecz jasna – przetłumaczonych na nasz ojczysty język. Dodatkowo książka została wzbogacona o dość szczegółowe, ale niedługie biografie obu twórców tej dziecięcej legendy.

W moim odczuciu – dla fanów Mikołajka i jego przyjaciół, jest to pozycja obowiązkowa. Innych może natomiast zachęcić do sięgnięcia po książki, które Jean-Jacques Sempé i Rene Goscinny tworzyli na przestrzeni lat. Dajcie Mikołajkowi szansę! Nie pożałujecie ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak Emotikon.

„Mikołajek. Jak to się zaczęło” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

Autor książki: Jean-Jacques Sempé, Rene Goscinny
Tytuł książki: Mikołajek. Jak to się zaczęło
Tytuł oryginalny: Le Petit Nicolas – La bande dessinée originale
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Magdalena Talar
Liczba stron: 64
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Komiks i książka obrazkowa
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2019

Sprawdź także: