Książka

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” – Stieg Larsson

stieglarssonMikael Blomkvist – redaktor czasopisma „Millenium” – przegrywa proces sądowy z Hansem-Erikiem Wennerströmem, którego oskarżył w jednym z artykułów o malwersacje finansowe. Skazany prawomocnym wyrokiem Blomkvist zostaje odsunięty od czasopisma. Równocześnie wiekowy już Henrik Vanger – legenda przemysłu, członek zarządu Vanger Group – zatrudnia go u siebie w domu, na wyspie Hedeby.

Oficjalnie Mikael ma spisać biografię Henrika. Nieoficjalnie jednak Vanger senior prosi Blomkvista o pomoc w rozwiązaniu trapiącej go od trzydziestu pat zagadki zniknięcia Harriet Vanger, oczka w głowie Henrika i zarazem wnuczki jego brata. Mikael rozpoczyna więc śledztwo, do którego dołącza się w pewnym momencie zdolna hakerka i researcherka – Lisbeth Salander. Z czasem wychodzą na jaw niewygodne dla rodziny Vangerów fakty…

Sporo osób słyszało chyba o trylogii „Millenium” Stiega Larssona, tudzież o filmie „Dziewczyna z tatuażem” z Rooney Marą i Danielem Craigiem w rolach Lisbeth i Mikaela. Film ten widziałem rok temu, zdobyłem też szwedzką ekranizację wszystkich trzech książek, postanowiłem sobie jednak, że – mimo dość opasłego wyglądu tychże tomów – chcę najpierw je przeczytać, a dopiero potem obejrzeć filmy.

Nie bez powodu mówi się, że Skandynawia to fabryka kryminałów. Stieg Larsson pierwszym tomem swojej trylogii w znakomity sposób udowadnia, że fani trzymających w napięciu thrillerów, niesamowitych zagadek i niewyjaśnionych morderstw powinni sięgać właśnie po skandynawską  – w tym wypadku szwedzką – literaturę z tegoż gatunku.

Lekturę „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet” uważam za jak najbardziej udaną i polecam także kolejne dwa tomy trylogii „Millenium” ;)

Autor książki: Stieg Larsson
Tytuł książki: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Tytuł oryginalny: Män som hatar kvinnor
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Beata Walczak-Larsson
Liczba stron: 634
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2005
Rok pierwszego polskiego wydania: 2009

Sprawdź także: