Książka

„Mężczyzna na balkonie” – Maj Sjöwall, Per Wahlöö

41ba26884e6187d530d404a618b4PRZEMEK:

Dwa poprzednie podejścia do kryminałów autorstwa Maj Sjöwall i Pera Wahlöö okazały się wspaniałą przygodą. Siadając do lektury trzeciego tomu miałem zatem podobne oczekiwania, co poprzednio. Co z tego wynikło?

Czerwiec 1967 roku. Jedna z mieszkanek Sztokholmu przygląda się dziwnemu mężczyźnie na balkonie w pobliskiej kamienicy. Wydaje się, że to kolejna wścibska osoba, stalkująca sąsiadów, więc jej zgłoszenie na policję do poważnie branych pod uwagę raczej nie należy i dość szybko zostaje zignorowane.

Policja ma co innego do roboty – od jakiegoś czasu w miejskich parkach zasadza się rabuś, dokonując rozboju na bezbronnych dzieciakach, kobietach i osobach starszych. Trudno go namierzyć i złapać, jakby doskonale wiedział, gdzie i kiedy czuwają stróże prawa, po czym wybierał zupełnie inne miejsce.

Niespodziewanie w jednym z parków zostają znalezione zwłoki niespełna dziewięcioletniej dziewczynki. Martin Beck oraz współpracujący z nim policjanci stają przed sprawą o wiele trudniejszą niż kradzieże torebek…

Lektura „Mężczyzny na balkonie” wprowadza czytelników w nieprzyjemny świat pełen niezrozumiałej brutalności, niejasnych motywów i zaskakujących zbrodni. Co jednak przede wszystkim uderza czytelnika, to… ponadczasowość tej powieści. Fabularnie mamy rok 1967, czyli – jak by nie policzyć – żyjemy obecnie ponad pół wieku później, a historia opisana w książce mogłaby wydarzyć się równie dobrze dziś czy jutro. Robi to wrażenie, ale też równocześnie sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie w odbiorze tej wiekowej już powieści.

Po raz trzeci pozytywnie oceniam zatem spotkanie z Martinem Beckiem i już zacieram ręce na lekturę kolejnych siedmiu tomów, czego i Wam życzę ;)

Autor książki: Maj Sjöwall, Per Wahlöö
Tytuł książki: Mężczyzna na balkonie
Tytuł oryginalny: Mannen på balkongen
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Halina Thylwe
Liczba stron: 208
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1967
Rok pierwszego polskiego wydania: 2009

Sprawdź także: