Książka

„Maszyny i pojazdy. W mieście” – Monika Wittmann

Madra Mysz Maszyny i pojazdy W miescie.inddBASIA:

„Mądra Mysz” to cudowna seria dla kilkuletnich dzieci (według wydawcy: od trzech), w której poznajemy różne dziedziny życia.

„Maszyny i pojazdy” to część serii, dotycząca tytułowych wodnych, lądowych czy powietrznych pojazdów i maszyn. Dotychczas ukazały się w niej następujące tytuły:
– „Maszyny i pojazdy. W mieście”
– „Maszyny i pojazdy. Budowa drogi”
– „Maszyny i pojazdy. Plac budowy”
– „Maszyny i pojazdy. W remizie strażackiej”
– „Maszyny i pojazdy. W gospodarstwie rolnym”

FABUŁA:
Staś mieszka z rodzicami w mieście. Bardzo lubi jeździć na hulajnodze, jednak przez piach i żwir, pozostałe po zimie, mógłby się poślizgnąć. Zanim zatem wybierze się na przejażdżkę, pomaga tacie pozamiatać chodnik przed domem. W tym samym czasie ulicę sprząta zamiatarka, która zasysa ziemię, piasek i kamyczki, zalegające na jezdni. Kiedy zapycha się toaleta, tata używa czerwonej pompki, którą popychając i odciągając szybko odetkał kanalizację. To samo dzieje się czasami z rurami, tworzącymi sieć kanalizacyjną – wtedy do akcji wkracza pogotowie kanalizacyjne z samochodem ssąco-płuczącym. Pewnego dnia Staś chce wraz z mama siać marchewkę – potrzebują do tego torfu. Jest on jednak bardzo ciężki i przeniesienie go wymaga ich wiele wysiłku, brakuje im jeszcze jednego worka, a tu już jest pusta paleta! Na szczęście zaraz podjeżdża wózek widłowy z pełną paletą – to aż 60 worków, taka maszyna musi być strasznie silna – stwierdza Staś. Przy takich krótkich historyjkach dowiadujemy się jeszcze o traktorku z kosiarką, nośniku narzędzi, autoodkurzaczu, dmuchawie do liści, wozie do czyszczenia kanalizacji, wysięgniku koszowym, pługu wirnikowym i kilku innych maszynach czy pojazdach, które ułatwiają miejskie życie.

WP_20161124_22_46_46_Pro

OKIEM PEDAGOGA I MATKI:
Jako kobietę niewiele interesują mnie wielkie, ciężkie maszyny, zasłaniające widok na ulicach miasta. Jako matka widzę, że interesują
one moje dzieci, bo ciekawi je wszystko, chcą poznać cały świat. Jako pedagog widzę w nich potencjał do nauczenia się czegoś nowego i lepszego, zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Mały chłopiec – Staś – towarzyszący nam przy wszystkich maszynach sprawia, że opowiadanie o urządzeniach pozbawione jest tej suchości, encyklopedycznych danych. Język dostosowany jest do poziomu małego dziecka, jednak nie stosujący niepotrzebnych uproszczeń. Sytuacje pokazane są na dokładnych ilustracjach świetnie uzupelniają ciekawy tekst.

Polecam serdecznie!

WP_20161124_22_45_44_Pro

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Monika Wittmann
Tytuł książki: Maszyny i pojazdy. W mieście
Tytuł oryginalny: Große Fahrzeuge im Alltag: Eine Geschichte
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Bolesław Ludwiczak
Liczba stron: 24
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Opowiadanie / nowela
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Sprawdź także: