Książka

„Maszyny i pojazdy. Budowa drogi” – Monika Wittmann

Madra Mysz Maszyny i pojazdy Budowa drogi okladka.inddBASIA:

„Mądra Mysz” to cudowna seria dla kilkuletnich dzieci (według wydawcy: od trzech), w której poznajemy różne dziedziny życia.

„Maszyny i pojazdy” to część serii, dotycząca tytułowych wodnych, lądowych czy powietrznych pojazdów i maszyn. Dotychczas ukazały się w niej następujące tytuły:
– „Maszyny i pojazdy. W mieście”
– „Maszyny i pojazdy. Budowa drogi”
– „Maszyny i pojazdy. Plac budowy”
– „Maszyny i pojazdy. W remizie strażackiej”
– „Maszyny i pojazdy. W gospodarstwie rolnym”

WP_20161124_23_16_28_Pro

FABUŁA:
Tata Sławka przeczytał dziś w gazecie, że mają wybudować nową ulicę – obwodnicę, tak żeby ciężarówki nie zanieczyszczały już powietrza blisko ich domu. Na zdjęciu w artykule zdziwiony chłopiec widzi kobietę z łopatą. Ale czy jedną łopatą można wybudować drogę? Tata śmieje się i tłumaczy, że oczywiście, że nie, że to tylko taki zwyczaj, który ma przynieść szczęśliwy przebieg budowy, że to pani Prezydent wykonuje pierwszy sztych łopatą. Dalej dowiadujemy się najpierw, z czego i jak kiedyś budowano drogi, a potem odkrywamy etapy budowania drogi w dzisiejszych czasach. Razem ze Sławkiem możemy podziwiać, jak to się wszystko odbywa. Co to jest bitumen? Co robi ciągnik gąsienicowy? Po co są ekrany akustyczne? Jak wygląda wiertnica tunelowa? Co to znaczy jechać pod prąd i po co są pasy na jezdni? Tego wszystkiego i jeszcze wielu innych rzeczy związanych z budowaniem drogi można dowiedzieć się z tej, wydawałoby się krótkiej, książeczki.

WP_20161124_23_17_24_Pro

OKIEM PEDAGOGA I MATKI:
Nigdy nie sądziłam, że zbudowanie drogi wiąże się z tyloma zadaniami, że to bardzo długi i ważny proces. Fantastycznie jest wytłumaczyć dziecku coś, o czym ma się niewielkie pojęcie, a nie oszukujmy się – niewielu z nas wie, na czym to polega. Zauważamy tylko prace jakichś walców, przeszkadzające nam w dojeździe do pracy. Wszystko krok po kroku wytłumaczone jest w książeczce językiem dostosowanym do dziecka, ale nie zdziecinniałym, tylko traktującym go jak normalnego, tylko trochę młodszego czytelnika. Oprócz treści w książeczce znajdziemy dokładne ilustracje, pięknie obrazujące maszyny i pracę nad skomplikowanym procesem budowy, jednocześnie w bezpiecznej odległości. Wprowadzenie małego bohatera Sławka sprawia, że nie jest to sucha, encyklopedyczna wiedza, a jego entuzjazm z pewnością zarazi małego czytelnika.

Polecam serdecznie!

WP_20161124_23_15_43_Pro

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Monika Wittmann
Tytuł książki: Maszyny i pojazdy. Budowa drogi
Tytuł oryginalny: Große Fahrzeuge im Staßenbau: Eine Geschichte
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Bolesław Ludwiczak
Liczba stron: 24
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Opowiadanie / nowela
Rok pierwszego wydania: 2008
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: