Książka

„Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” – Katarzyna Bonda

maszyna-do-pisania-kurs-kreatywnego-pisaniaBASIA:

Myślałeś kiedyś o napisaniu książki?
Jesteś ciekawy, dlaczego niektóre książki wciągają, a inne wloką się jak flaki z olejem?
Chcesz wiedzieć, jakie błędy popełniają autorzy?
Co zrobić, żeby opowieść miała ład i skład i podobała się odbiorcom?
Jak pisać, żeby być czytanym?
Syndrom pustej kartki, męczeństwo pisarza, bujać w swoim świecie – prawda czy fałsz?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, jakie zadają sobie niektórzy czytelnicy, wielu pisarzy, a przede wszystkim ci, którzy jeszcze nie zaczęli, a chcieliby, ale nie wiedzą jak i od czego zacząć, znajdują się właśnie w tej książce.

Autorka – Katarzyna Bonda – określana jako królowa polskiego kryminału, to obecnie światowej klasy pisarka, tłumaczona na kilka języków, dostająca wciąż propozycje z coraz to innych krajów. Pomysłów, fabuły, dialogów, poruszających tematów nie bierze z powietrza, a z życia – swojego i innych – jego obserwacji, przeżywania, rozmów. Nie czeka na natchnienie, muzę czy inne nadprzyrodzone, bardzo kapryśne zjawisko. W książce pokazuje, na czym naprawdę polega ciężka, a jednocześnie fantastyczna praca pisarza, która – jak twierdzi – jest zawodem jak każdy inny i można się go nauczyć, w czym może pomóc omawiana książka.

Bonda opisuje i prowadzi nas krok po kroku po etapach budowania fabuły, przestrzega przed błędami, zaleca ćwiczenia rozwijające warsztat. Zaczynamy od tematu opowieści, a wśród niego poruszane są takie kwestie, jak: emocje, notatnik pisarza, gatunki, źródła poszukiwań i parę innych. Dalej przerabiamy wzdłuż, wszerz, wgłąb, od boku, z zewnątrz, wewnątrz… bohatera: jego drogę, cechy, tło, cele i pragnienia. Następnie dowiadujemy się, jak ważny jest świat przedstawiony i jego poszczególne, często pomijane lub traktowane po macoszemu elementy. Nareszcie dochodzimy do fabuły, czyli sekwencji, paradygmatu, planu, struktury… Chciałbyś wiedzieć, co to? Przeczytaj ;) Przy końcu książki dowiadujemy się także o stylach narracyjnych, dialogach i dekalogu pisarza. Ostatnia część skierowana jest do tych, którzy już coś napisali – czyli trochę o poprawianiu i pracy z redaktorem. Na drogę dostajemy kilka osobistych rad Katarzyny Bondy, a także spis zalecanych lektur.

Poradnik całkiem inny, skierowany do pewnej grupy osób, a jednak ciekawy i momentami śmieszny – myślę, że śmiało może być lekturą dla wszystkich. Bonda niezwykle zręcznie bawi się wiedzą w lekko sarkastyczny sposób, specjalnie przejaskrawiając niektóre sytuacje, aby książka nie tylko uczyła, ale także bawiła. Książkę można przeczytać od deski do deski, można także pracować z nią nad swoją powieścią czy opowiadaniem. Intuicyjny spis treści pozwala szybko wracać do tego, czego w danym momencie potrzebujemy.

Jedyna taka, mieszcząca się w torebce książka o pisaniu, nie będąca obszernym tomiszczem dla studentów filologicznych uczelni wyższych. Zainteresowany? Sięgnij!

Autor książki: Katarzyna Bonda
Tytuł książki: Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Językoznawstwo, nauka o literaturze
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: