Książka

„Mario Vargas Llosa. Biografia” – Tomasz Pindel

Mario-Vargas-Llosa-Biografia_Tomasz-Pindel,images_big,21,978-83-240-3179-5Przyznam się z góry, że biografie nie są moim ulubionym gatunkiem. Mimo to zdarza mi się je czytać – zwłaszcza, jeśli dotyczą osób, które mnie ciekawią, fascynują, inspirują. I właśnie z tego powodu do zacnego grona takich osób, jak Robert Enke, Leo Messi, Jan Karski, Terry Pratchett czy Julian Tuwim dołączył Mario Vargas Llosa.

Z tym peruwiańskim laureatem Nagrody Nobla zetknąłem się jak do tej pory tylko raz, podczas lektury „Dyskretnego bohatera„. Także wówczas niewiele mi mówiło nazwisko Mario Vargasa Llosy – jedynie tyle, że wszyscy dokoła się nim zachwycali, a ja byłem nadal daleko w tyle. Jedno muszę przyznać – po lekturze biografii autorstwa Tomasza Pindla pisarz ten nie jest już taki obcy.

Autor w przystępny, momentami nawet nieco humorystyczny sposób, przedstawia peruwiańskiego noblistę, począwszy od czasów młodości, pierwszego zainteresowania słowem pisanym, analizując także jego wykształcenie czy zatrudnienie i – co istotne – ich wpływ na dalsze losy pisarza. Nie bez echa przeszły też wspomnienia dotyczące ojca Mario Vargasa Llosy, który będąć przeciwnym pisarstwu syna, w dużej mierze w ten sposób przyczynił się właśnie do wyboru tej drogi życiowej przez swojego potomka.

Książka ta powinna spodobać się wszystkim miłośnikom pisarza, zwłaszcza tym, którzy pragną jego nieco burzliwe życie poznać jeszcze lepiej. Mnie osobiście po lekturze kusi sięgnąć po inne pozycje Mario Vargasa Llosy, m.in. po „Rozmowę w Katedrze” i „Święto Kozła” ;)

Autor książki: Tomasz Pindel
Tytuł książki: Mario Vargas Llosa. Biografia
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 464
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Biografia/autobiografia/pamiętnik
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: