Książka

„Małżeństwo we troje” – Eric-Emmanuel Schmitt

malzenstwowe3Po raz kolejny książka Erica-Emmanuela Schmitta trafiła w moje ręce. Tym razem jednak nie jest to zwarta opowieść, a zbiór kilku opowiadań, owianych nutą tajemnicy, której rozwiązanie poznajemy dopiero na samym końcu.

W swoim stylu Schmitt kreśli przed nami małe nowele-obrazki, przedstawiające wycinki z życia ludzkiego. Historie, które mogły zdarzyć się naprawdę, choć są – na swój sposób – niebywałe i niespotykane na co dzień.

Oto do rąk, oczu i (przede wszystkim) wyobraźni czytelnika trafia historia tajemniczego spadku, jaki otrzymała starsza kobieta od nieznanego sobie mężczyzny, opowieść o doktorze bardziej przywiązanym do swojego owczarka niż do własnej córki, żonie zmarłego kompozytora ponownie wychodzącej za mąż, chłopcu oczekującym na przeszczep serca czy też małżeństwie, które mieszka „razem, a jednak osobno”.

Każda z tych opowieści – z pozoru prosta i banalna – okazuje się być skomplikowanym splotem wydarzeń, skutkiem, od którego o wiele ciekawsze i bardziej intrygujące są jego przyczyny, historią, która żyje przeszłością. Powiem nawet więcej: lektura – którą naprawdę gorąco polecam! – grozi późniejszym poszukiwaniem podobnych opowieści w życiu innych osób oraz swoim własnym.

Czytasz e-booki? Sprawdź, gdzie kupisz tę książkę najtaniej!

Autor książki: Éric-Emmanuel Schmitt
Tytuł książki: Małżeństwo we troje
Tytuł oryginalny: Les deux messieurs de Bruxelles
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Agata Sylwestrzak-Wszelaki
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Zbiór opowiadań/nowel
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: